Jak čelit špatným zprávám

Špatné zprávy přicházejí. Někdy je nečekáte, o to jsou drtivější, jindy je očekáváte, drtivé jsou stejně. Lidé jim čelí každý po svém. Tu lépe, tu hůře. Nic jiného jim nezbývá. Kdybychom nečelili, stoupl by počet sebevražd až k nebi.
V jednom polském rozhlasovém pořadu před lety rozprávěly oběti násilí své případy psychologovi a on s nimi celou věc v přímém vysílání rozebíral. Zavolala mu mladá dívka a odtajnila kupu utrpení, kterými prošla. Začala smrtí rodičů, pokračovala přes dětský domov, zneužívání v něm, bití, zneužívání pěstouny, nutnost točit porno pro jejich výdělek a skončila plačtivým konstatováním, že ji v náhradní rodině znásilňovala i popelnice. Psycholog si pak vzal slovo a s ledovým klidem čelil špatným zprávám slovy: „I to se může stát…“
Bývalý známý zase všechny špatné zprávy zapíjel. Protože jich dostával několik denně, během pár let z něho byl notorik, který preventivně pil i při zprávách dobrých. Zemřel na selhání jater.
Jiná bývalá kolegyně špatné zprávy oplakávala na toaletě. Když si pak pro ni z psychiatrické léčebny v Bohnicích přijeli, bylo skoro pozdě. Zpívala pořád nějaké operní árie.
Důležité je obrátit špatnou zprávu v dobrou – tak velí zákon přežití. Pro jasnější pochopení uvádím několik primitivních příkladů.
Špatná zpráva: Ukradli mi auto! Pozitivní reakce: Výtečně, nebudu už muset solit za benzín a povinné ručení. Budu ekolog, ušetřím a pochopím funkci nohou! Proč jsem si, já blbec, auto vůbec kupoval.
Špatná zpráva: Dospěl jsem k závěru, že jsem blbec. Pozitivní reakce: Je to lepší, než kdyby na to přišel někdo jiný. Snad si toho nikdo nevšimne.
Špatná zpráva: Odešel ode mě partner. Pozitivní reakce: Výtečně, ten bastard si stejně zaslouží nějakou ludru (blbečka) a já se aspoň mohu nadechnout a najít si nějakou ludru (blbečka) pro sebe.
Špatná zpráva: Vybil se mi mobil. Pozitivní reakce: Výtečně, škodlivé vlny nebudou obtěžovat můj mozek a já alespoň za pár let nebudu tvrdit, že fotbalový míč je hranatý.
Špatná zpráva: Tragicky zahynul arogantní a sebestředný politik. Pozitivní reakce: Výtečně!!!!
Špatným zprávám je třeba čelit v rázném rozkročení. A zásadně ne na kole – v horším případě spadnete, v lepším nevyjedete kopec. A to by se vám ostatní cyklisté smáli. To by teprve byla špatná zpráva.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)