Smutné řádky o Petru Mukovi

Dnes ráno našli zpěváka Petra Muka v jeho pokoji mrtvého. Bylo mu pětačtyřicet let, není jasné, co bylo příčinou úmrtí, ale v zásadě je to jedno, protože jeho odchod ze světa živých je holá skutečnost.
Setkával jsem se s ním vždycky jenom jako novinář. Neměli jsme nadstandardní vztah. Při všech rozhovorech, které jsme spolu absolvovali, mi ale bylo dobře. Petr žil duchovní život a opřen o hluboké východní filozofie bojoval se svou nemocí – maniodepresivní psychózou.
K tomu, aby změnil dobrou náladu v depresi, mu přitom stačila jen drobná událost – třeba aby se slunce schovalo za mrak. Věděl, že tím spoustu lidí přivádí do rozpaků, a snažil se tomu čelit.
Minulý týden jsme v jeho oblíbeném ZanziBaru v Praze 2 vedli rozhovor o jeho nové desce. Bylo to šest dnů před jeho smrtí a on na schůzku přišel se svým psem, nádhernou fenkou maďarského ohaře. Jediný strach měl o ni. Zvěrolékaři jí nedávno vyoperovali nádory, které naštěstí nebyly zhoubné. Před pár týdny ale Petr našel na jejím krku další bulku. Měl z ní strach a několikrát o tom během našeho setkání mluvil.
Při rozloučení za mě zaplatil kávu. Trochu jsem se styděl, ale trval na tom. Odcházel jsem tedy s větou, která je v takovém okamžiku relevantní: „Děkuju, příště to určitě platím já.“
Je mi nekonečně smutno z toho, že si to další kafe dáme až nahoře, v horším případě v příštím životě.
Petr Muk byl vynikající zpěvák a statečný chlap.Komentáře [ 2 ]

  • Peca napsal:

    Odesel jeden z velikanu ceske, respektive ceskoslovenske hudebni sceny… Prisli jsme o jiste o vynikajiciho cloveka, jako zpevak tu s nami, s fanousky, ale zustane nadale…

  • Julia Zaňová napsal:

    prišli sme o vyborneho spevaka ale v našich srdciach ostane navždy

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)