Slovenské volby, fotbal a svatba

Na Slovensku byly o víkendu volby a jejich výsledky opsaly český scénář. Zvítězila strana Smer-SD, levicová partaj, která ovšem vládní koalici s největší pravděpodobností nesestaví, protože menší pravicové strany uzmuly de facto hlasy zbývající. Narozdíl od Paroubkovy ČSSD získala ale nějakých 35 procent, což je evropský unikát. Jinými slovy, je to hodně.
Nedělní debata na STV1 ovšem jasně ukázala, proč dosavadní vládnoucí koalice musela padnout. Tvořily ji strany Smer-SD (Smer – Sociální demokracie), SNS (Slovenská národní strana) a LS-HSDS (Lidová strana – Hnutí za demokratické Slovensko). Ta poslední se pod vedením nenáviděného Vladimíra Mečiara, který svého času z pozice politické síly, arogance i bývalého boxera fyzicky napadal novináře, kolegy i oponenty, vůbec nedostala do slovenského parlamentu. SNS se pod vedením stejně nenáviděného populisty a posedlého protimaďarského nacionalisty Jána Sloty potácí nad hranicí vstupu do parlamentní politiky a už do ní zřejmě moc mluvit nebude. V nedělní diskuzi Slota prorokoval odtržení jižního Slovenska a jeho připojení k Maďarsku. Tento pološílenec bojuje i proti registrovanému partnerství a největší nadávky, které ve svém hrubém slovníku má, jsou Maďar, Cikán a homosexuál. Za to, že se jeho a Mečiara zbavili, je třeba Slovákům pogratulovat.
Smer-SD je strana, která mi nevadila do chvíle, než došlo k té nedělní debatě. Místopředseda strany, jakýsi Robert Kaliňák, svou arogancí (při vědomí, že vládu nejspíš nesestaví) připomínal politického voříška složeného z českého prezidenta (bohužel) Kykyny, bývalého premiéra Mirka „fuck of“ Topolánka a v různých volbách neustále poráženého Miloše „Alkohola“ Zemana, tedy to nejhorší, co si lze v rámci sebestřednosti, pýchy, nabubřelosti a nadřazenosti vůbec představit. Kaliňák tak v podstatě vysvětlil, proč šli všichni proti jeho straně. Bůh ochraňuj Slovensko!
Slováci mi totiž v pátek zachránili přenos z úvodního zápasu mistrovství světa v kopané mezi Jihoafrickou republikou a Mexikem. Zatímco český moderátor Bosák často mlčel, případně zkoušel humor „hláškami“, které s fotbalem mají málo co společného, slovenský moderátor překládal to, co při úvodním ceremoniálu pravili představitel FIFA a prezident Jihoafrické republiky, zápas moderoval s energií, kterou si utkání mistrovství světa zaslouží, a nevymýšlel hlouposti. Škoda, že další přenosy už STV1 nevysílá a přesunuly se na STV3. Tu bohužel nechytím, takže v případě nějaké další Bosákovy moderace budu muset stáhnout zvuk. Vyjde to nastejno.
Největší radost jsem tedy měl v sobotu, kdy jsem byl na dvě hodinky hostem svatby Bohouše Němečka ze skupiny UDG a jeho nyní již ženy Terezy Paříkové. Příjemná párty, příjemní lidé na ní a nakonec i fotbálek tři proti třem. Na jedné straně stáli fotbalově protřelí bratři Němečkové v čele s ženichem, na druhé straně jejich bratranec Jarda, Jugi (bubeník UDG) a já. Po remíze 9 ku 9 jsme nakonec vyhráli na penalty 2:0. Já penaltu samozřejmě nedal, zato moji dva spoluhráči ano. Škoda že s úsměvem odmítli mé vysvětlení, že jsem penaltu neproměnil kvůli tomu, abych zápas pro pět přihlížejících diváků zdramatizoval.

P.S.: Tento příspěvek by byl delší, ale nemohu dále psát, jelikož mám po včerejším fotbálku svalové křeče a jsem dehydratovaný, pročež v nepravidelných intervalech ztrácím vědomí.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)