Fejeton z Rock for People

Když byli Beatles v šedesátých letech slavnější než bůh – jak ostatně později vytušil i John Lennon, vrátili se už jako hvězdy do Německa, kde na prahu kariéry začínali. Před hotelem, ve kterém byli ubytovaní, číhaly fanynky a v kabelkách a srdcích měly touhu prožít s někým z kapely cokoliv. Za každou cenu.
Beatles tehdy bydleli každý na svém pokoji. Fanynky se složily a podplatily recepční. Ta jim sdělila číslo pokoje Johna Lennona a pustila je po jeho stopě.
Holky vyběhly schody, přiběhly ke dveřím a zastavily se. Nebyly si jisté, zda mají dost odvahy vtrhnout dovnitř. Navíc zpoza kliky bylo patrné, že se Lennon právě koupe, respektive vylézá z vany.
Když dívky konečně vtrhly dovnitř, Lennon uskočil k oknu, snad aby povolal pomoc. Ke svému údivu ale zřel, kterak se dychtivé fanyny kolem něho řítí do koupelny, cestou vytahují ze svých kabelek ampulky s léky, vyprazdňují je a z vany si do skleněných minibaněk nabírají vodu. Tu vodu, ve které se Lennon koupal. Nejlepší suvenýr, jaký si dokázaly představit. Suvenýr, jenž si mohly odnést do svých skromných německých příbytků.
Před lety byli v Praze Deep Purple. Nejmenovaný český kytarista, jejich neoblomný milovník, si zjistil jméno hotelového zařízení, ve kterém kapela dlela, a trčel na recepci, aby si nechal na svou kytaru podepsal milovaného kytaristu Ritchieho Blackmorea.
Byl velmi nervózní, pročež nebylo divu, že když procházel kolem zpěvák Ian Gillan, vrhl se k němu se slovy: „Mistře Blackmore, mistře Blackmore…“
V té době byli ale Deep Purple rozhádaní jako psi. Gillan se zastavil, zatvářil se kysele a nádavkem zle, a popletenému kytaristovi razantně odvětil: „Já nejsem mistr Blackmore, já jsem mistr Gillan.“
Fanynky a fanoušci před hotely jsou nezbytným koloritem. U nás se to ale tolik nedrží. Jistě, když tu byli Madonna, Jackson nebo Kylie Minogue, pod jejich hotelovými okny stálo pár desítek příznivců.
Takoví Muse mají ale v Hradci Králové klid. Přitom po něm možná netouží. Řadu let mám totiž pocit, že by některé kapely ocenily, kdyby se na ně pořádaly fanouškovské hony. Muse se jich ale nedočkají – prozatím.
Tahle země není pro slavný. Tahle země má legendy a hvězdy ráda, leč není ochotna kvůli nim bláznit. John Lennon by se tu mohl sprchovat na náměstí v kašně a byl by klid, snad by si ho vyfotilo jen pár japonských turistů.
Má to ale i jinou stránku. Zahraniční hvězdy sem jezdí beze strachu. Pokud vím, naposledy si to u nás s novináři rozdala kdesi u Staromáku v Praze Paris Hilton, když přijela jako milenka jednoho ze členů kapely Good Charlotte a tuzemští bulvárníci si s ní s chutí zahráli na honěnou.
Jaroslav ŠpulákPřidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)