Helešic, Kalousek a mlčící dlužníci

Odvolací Vrchní soud v Praze v úterý 7. září rozhodl, že bývalý kytarista skupiny Support Lesbiens Yarda Helešic zaplatí 200 tisíc korun a úroky zpěvákovi Janu Kalouskovi, toho času kandidátovi v komunálních volbách za ODS.
Spor se týkal několika podobných taktů v Kalouskově skladbě Chodím ulicí a v písni Support Lesbiens In Da Yard. Po žalobě, kterou podal Kalousek, se soudy s celým případem mordovaly více než dva roky. Není divu. Nikdy předtím podobný neřešily. V zahraničí se navíc v takových případech strany sporu zpravidla dohodnou mimosoudně, takže v podstatě nebylo podle čeho soudit.
Zvláštní je, že soud sice přiznal Kalouskovi odškodné a potvrdil tak, že Helešic těch několik akordů po sobě jdoucích opravdu opsal. Dovolil mu ale s písní dále nakládat. Jinými slovy: zaplatí 200 tisíc plus úroky, ovšem třeba mu ta pecka dalším omíláním v rádiu a prodejem desek peníze vydělá zpátky.
K celé věci mám dvě poznámky. Předně si myslím, že Helešic není takový trouba, aby opsal kus písničky, která se hraje jako rádiový hit a vyrazil s ní do boje ve stejné zemi s ambicemi mít z ní také hit. Zadruhé jsem přesvědčen, že kdyby zahraničním autorům stálo zato žalovat české kapely za opsané kusy písní (mnohdy i více), soudy by nedělaly nic jiného – takže buďme rádi, že je po všem.

P.S.: Naši fotbalisté večer podlehli Litvě 0:1. Byli lepší, ale nedali branku. To se stane. Nedali ji ovšem ani poté, co Fenin chlapácky nafilmoval v pokutovém území faul, izraelský rozhodčí odpískal penaltu a Fenin se směrem k divákům radoval, jak to na sudího dobře zahrál. Smutný musel být i Petr Čech. Gól, který dostal, rozhodčí viděl a uznal. Kdyby ho nezahlédl, „svatý Petr“ (nepochybně velký vzor naší mládeže) by ho určitě s vervou zatloukl. Již dříve totiž řekl, že tak je to správné.Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)