Jak jsme zase čekali na Guns N’Roses

13. června 2006 nás W. Axl Rose, floutek v čele kapely Guns N’Roses, vyšplouchl. Svou rock’n’rollovou sebranku přivedl na pódium tehdejší Sazka Areny až ve čtvrt na dvanáct v noci, čehož důvodem údajně bylo špatné počasí v Londýně, odkud letěl, a tudíž zpoždění spoje. Není přesně jasné, zda to tehdy pravda byla, či nikoliv, fakt je však ten, že od té doby Axl svou obsesi ve zpožděných startech koncertů povýšil na fetiš.
Na začátku letošního září ho zato v irském Dublinu vykelímkovali. Pár dnů předtím mu pořadatelé festivalu v britském Readingu nedovolili zahrát přídavek a prostě mu vypnuli proud, protože koncert Guns N’Roses už dávno překročil hodinu nočního klidu a místní radní se zle durdili. V Čechách ovšem Axlovi žádná újma nehrozila – jsme mírumilovná země.
Proto jsme pěkně pospolu v pondělí 27. září večer se shovívavým úsměvem přecházeli hlášení „závodního rozhlasu“ O2 Areny, při němž docela příjemný dámský hlas hovořil o tom, že koncert Guns N’Roses se pravděpodobně přetáhne hluboko přes půlnoc, protože zpěvák kapely se obvykle připravuje déle, než bývá v kraji zvykem. Osobně mám podezření, že jeho „příprava“ tkví k tom, že se na hotelu nacpe a pak usne u televize.
V půl desáté už nám úsměv vystydl, o půl hodiny později tu a tam kdosi hlasitě zaklel a začalo se pískat, v půl jedenácté se v rámci malé „natruc-revoluce“ počalo kouřit přímo na place s vědomím, že žádný pořadatel se stejně nepřiblíží, protože všichni věděli o lidském rozhořčení a riskovali by knockout, no a ve tři čtvrtě na jedenáct v noci se z reprobeden ozval hlas Roberta Porkerta z pořádající agentury Live Nation, který se omluvil, ubezpečil diváky, že koncert začne během hodiny, a vzal jim dobrou náladu pravdivým sdělením, že Axl je už na cestě do haly.
Z plochy se moment poté vyvalily tisíce naštvaných lidí, kteří nečtou tisk. Kdyby tak činili, věděli by, že je třeba přichystat se na nejhorší. Několik stovek vytočených bývalých diváků pak halu opustilo a dožadovalo se vrácení vstupného. Byl jim ale jen označen lístek s oznámením, že se do konce týdne dozvědí, kde si peníze za něj vyzvednout.
Zmiňovaný Robert Porkert mi den po koncertě řekl, že označili asi pět set vstupenek a suma, kterou za ně jejich majitelům ještě v tomto týdnu vyplatí, je plně hrazena z peněz Guns N’Roses. Ti to prý vzali všechno ochotně na sebe.
Začalo se ve čtvrt na dvanáct a tři minuty. Jako před čtyřmi lety. My se s prvními akordy změnili z hladových vlčáků v pokojné velikonoční beránky a zobali jsme Axlovi z ruky všechny ty jeho pěvecké prasárny, kterých se při koncertech dopouští.
A pak nás ještě porazili Poláci. Jako při vystoupení Depeche Mode, i tentokrát dopravili na pódium svou národní vlajku dříve než naši, a tak se Axl na konci základní části koncertu zahalil do praporu, který tuzemcům neříkal „pane“. Byť ten náš na pódium doputoval jen o pár akordů později, byli jsme definitivně druzí.
Axlovi to ale stejně bylo jedno. Jak se ukázalo hned na začátku, tenhle konec světa má pořád ze Československo.
Konec koncertu byl ve tři čtvrtě na dvě ráno. A pak hurá na taxík. Já to měl za 321 Kč.Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)