Poctivý hold Phila Collinse peckám z Motown

Jestli si někdo myslel, že Brit Phil Collins zavěsil uměleckou činnost na hřebík, pořádně se mýlil. Bývalý zpěvák a bubeník skupiny Genesis a později úspěšný sólista vydává právě své osmé studiové album nazvané Going Back.

Deska je to nicméně neobvyklá. Nejsou na ní nové písně z Collinsovy autorské dílny, nýbrž coververze soulových písniček ze šedesátých let minulého století. Collins totiž všechny ty hity od umělců ze slavné vydavatelské stáje Motown jaksepatří miluje. Vždyť nesmazatelně patří k jeho mládí.

Je to evidentní už při prvním poslechu nahrávky. Bez přehánění lze dokonce konstatovat, že Collinsův umělecký projev v některých písních omládl a v prezentaci starých klasik se jaksepatří vyžívá. Je jedno, jestli jde o skladby svěží a energické, či soulovější ve středním či pomalém tempu. Sluší mu všechny.

Na desce Going Back jsou Girl (Why You Wanna Make Me Blue) a Papa Was A Rollin’ Stone z repertoáru kapely The Temptations, Uptight (Everything’s Alright), Never Dreamed You’d Leave In Summer a Blame It On The Sun od Stevieho Wondera, In My Lonely Room dámské formace Martha And The Vandellas, Take Me in Your Arms (Rock Me a Little While) od Eddieho Hollanda a další. Vesměs kompozice, které v době svého vzniku obstály.

Collins se v jejich úpravách víceméně sklonil před originálem. Pro album zvolil trochu archaický zvuk nástrojů, nechal je znít v dobové syrovosti a aranže písniček rozhodně neměnil tak, aby to originální verze zásadně poznamenalo. Kladl ale větší důraz na rytmus, takovou Standing In The Shadows Of Love mu přímo podřídil.

Svůj cejch udělil skladbám i charakteristicky „otevřeným“ a mírně „ukňučeným“ hlasovým projevem. A přestože se nedávno zmiňoval o tom, že mu zdravotní problémy brání hrát řádně na bicí, ve studiu je rovněž nabubnoval.

I tím složil lidem kolem společnosti Motown, jejich písničkám i hudebním životům hold. Pokud to byl smysl této kolekce, byl vrchovatě naplněn. I bez ohledu na to, že by hudební svět možná raději slyšel pár nových kousků z dílny samotného Collinse.

Jeho poslední album Testify vyšlo před osmi lety.

Phil Collins: Going Back
Warner Music/Supraphon Music, 57:23
Hodnocení: 75%
(Tato recenze vyšla v deníku Právo 13. září 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)