Smolař Chapman

Dnes pětapadesátiletý Mark David Chapman patří v tabulce světových smolařů mezi absolutní špičku. V roce 1980 zastřelil z blízkosti Johna Lennona, ex-člena Beatles. Nechal si od něho podepsat album poodstoupil a pak jej přesnou střelou poslal na onen svět.
Stalo se to v New Yorku 8. prosince 1980 a pro svět to tehdy byla tak šokující zpráva, jako v roce 1994 ta o smrti Kurta Cobaina.
Chapmana hned zadrželi a odsoudili na doživotí. Po dvaceti odsezených letech si ale mohl zažádat o podmínečné propuštění, což udělal. Od roku 2000 tak činí každé dva roky, ale pořád se z lochu ne a ne dostat. Důvod je prostý – Rada pro podmínečné propouštění v newyorské věznici Attica Correctional Facility soudí, že je stále společensky nebezpečný a mohl by ještě někoho odkráglovat.
To je poslední zdůvodnění z tohoto úterý, kdy se Chapman už pošesté nedostal ven. Mnohem logičtější však bylo zdůvodnění z roku 2000, kdy moudří američtí soudci prohlásili, že pokud by Chapmana propustili, na živu by nejspíš dlouho nepobyl, neboť by se určitě našlo dost mstitelů, kteří by jej oddělali stejně, jako on oddělal jejich milovaného Lennona. To má logiku.
Chapman je zkrátka smolař. Kdyby tehdy před třiceti lety v prosinci zastřelil někoho méně významného (když už měl tu potřebu), doživotí by za to třeba nedostal a dnes mohl být na svobodě. Také by mu asi nepodsouvali společenskou nebezpečnost, chová-li se ve vězení vzorně, pomáhá v knihovně a je hodný na bachaře.
Kdyby tehdy střílel například v Čechách, už dávno by měl prezidentskou milost (Havel jich rozházel poměrně dost), anebo by se za něho za pár kaček postavila naše slavná „justiční mafie“. Chapman, nebo Čunek, kus jako kus.
Chapman je prostě smolař.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)