The Kissaway Trail se rozlévají do prostoru

The Kissaway Trail jsou z dánského Odense a na tamní scéně mají výtečnou pozici. Patří k silné generaci indierockových skupin, k níž náleží i u nás známí alternativci Mew či The Raveonettes.

The Kissaway Trail se před evropským vydáním novinky Sleep Mountain představili v polovině srpna na českém Open Air Festivalu v Panenském Týnci. Velké pozornosti se sice netěšili, nicméně uznalé pokyvování hlavou je při odchodu z pódia provázelo.

Jednoduše by se dalo napsat, že jsou jako Arcade Fire (etablovaná kanadská kapela) bez dívek. Inspiraci jejich tvorby hledejme i u amerických Mercury Rev, Sonic Youth a všech kapel, které hudební atmosféru a prožitek povyšují nad prvoplánovost.

Dánské kvinteto se na své druhé desce vzbouřilo proti tři roky starému debutu, který se jmenoval stejně jako ono. Hned v úvodní písni SDP nástinilo způsob, jakým na to šlo. Kompozicím dalo pevnější řád. Z SDP se vyhrnou tóny do prostoru, hudební složka zacílí s obrovskou energií a poutá na sebe pozornost hlavně tím, jak chytře zaplní prostor a jak moudře v ní poletuje vokální linka. Ta je nenáročná, přitom důsledná. Sekunduje vystavěné atmosféře skladby a spoluvytváří konečný příběh.

V jiných písničkách se dánská formace rozjíždí pomaleji. Náladu staví zvolna, místy ji koriguje. Za okamžik už ale pracuje se skladbou, ve které znějí všechny dostupné nástroje, je rozlitá do prostoru, garantují ji trojhlasy a není v ní nic navíc. Když je třeba, zakouzlí dynamika, která nechá kompozici povadnout, aby ji po chvíli zase přiměla k životu.

Na albu Sleep Mountain je dvanáct skladeb. Přestože má bez pěti minut hodinu, okamžiky s nimi uplynou jako voda. Stejně jako v případě kanadských Arcade Fire, i v souvislosti s hudbou The Kissaway Trail lze hovořit o tzv. absolutním muzikantství. Je s ním nádherně, leč „krátce“.

Naštěstí to lze vyřešit opětovným přehráním nosiče.

The Kissaway Trail: Sleep Mountain
Bella Union/Universal, 55:11
Hodnocení: 85%
(Tato recenze vyšla v deníku Právo 6. září 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)