Dlouhé instrumentální dostihy Santanových koní

Mexický kytarista Carlos Santana je žijící kytarový velikán. O tom není sporu. Bylo proto přirozené očekávat, že jeho páteční koncert v pražské O2 Areně proběhne ve stylu instrumentální ekvilibristiky.
Santanova albová tvorba je však mnohem více rozkročená. Z jeho dílny se už vyklubaly kompozice, které vycházely z bluesového základu, táhly směrem k jazz rocku, vřele se objímaly s prvky latinsko-americké hudby či rhythm’n’blues a přinesly i nadprůměrný pop.
Do Prahy přijel třiašedesátiletý kytarista a skladatel podruhé (premiéru měl v české metropoli před šesti lety), a to v rámci koncertního Universal Tone Tour, které má podpořit reedici jeho veleúspěšného alba Supernatural z roku 1999. Tato deska byla v jeho kariéře komerčně nejúspěšnější. Prodalo se jí na dvacet miliónů kopií a snesla jeho tvorbu mezi lid, který tolik neholdoval obnaženým instrumentálním fenomenálnostem, ale rád je přijal úhledně zabalené v písničkové formě.
Santana se však při pražském vystoupení nevěnoval jen uvedené kolekci. Prošel svou hudební historii: zavítal do šedesátých let, připomněl své účinkování na legendárním festivalu Woodstock (1969), tančil s ostatními jako Jihoameričan a nezapomněl ani podotknout, že jeho nové album Guitar Heaven je sestaveno v coververzí slavných rockových standardů.
Nad písněmi, v nichž mu zdatně pomáhali solidní zpěváci Tony Lindsay a Victor Lasic, stála atmosféra. Když jedenáctihlavá pódiová sestava chtěla, aby se publikum vlnilo v bocích, vzala na pomoc nějakou skladbu v latinsko-americkém stylu. Když si je přála uhranout a uklidnit, pustila ke slovu kvílící Santanovu kytaru.
Někdy se ale rozhodla ho trochu uondat, to když si jednotliví členové skupiny přehazovali sólové party a v nich otrocky předváděli, jak rychle na svůj nástroj dovedou hrát. Jistě, ze slušnosti se jim tleskalo. V zásadě to ale byl ztracený čas, neboť o instrumentálních dovednostech jednoho každého člena Santanovy kapely přece nikdo nepochybuje.
Kvůli tomu byl koncertní večer nevyrovnaný a utahaný. Santanova slušnost vůči spoluhráčům nebyla na místě. Měl ho vzít do svých rukou, neboť kvůli němu se na jeho koncerty chodí.

Santana
15. října, O2 Arena, Praha

Hodnocení: 65%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 18. října 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)