Jak Chinaski pomalu získávali převahu

Koncertní turné skupiny Chinaski k čerstvému albu Není na co čekat začalo. Kvůli operovanému menisku zpěváka Michala Malátného o pár dnů později a nikoli v Pardubicích, nýbrž v Liberci. Do tamní Tipsport Areny přišly ve čtvrtek večer čtyři tisíce diváků.
Do hal předtím kapela nepáchla prý tři roky. Poprvé se tam teď také vypravila bez předloni zesnulého bubeníka Pavla Grohmana a vyšlápla si rovnou na pódium, které by jí mohla závidět leckterá zahraniční hvězdice.
Vymyslel ho britský producent Simon Sidi, jenž v minulosti pracoval s Depeche Mode nebo Rogerem Watersem. Nutno podotknout, že bylo chloubou koncertu.
Bylo tak hluboké, že se do jeho útrob vešel další „příkop“ s diváky. Zadní stěnu tvořilo sedm obrazovek, když velkou obklopovalo šest menších a na všech se neustále cosi odehrávalo. Na velké sólově, na menších v tandemu.
Chinaski při tom využili animací, které připravili ruku v ruce s výtvarným ztvárněním obalu aktuálního alba, šoty z videoklipů a samozřejmě záběry z dění na pódiu. Mezi nimi si místo získaly ty z malé přenosné kamery, kterou měl Malátný před obličejem, kytarista František Táborský na krku nástroje a jindy se jen tak povalovala na zemi, přičemž stále snímala místo, na něž byl namířen objektiv. Technické výpadky obrazu nebyly otravné, nýbrž půvabné.
Dvouhodinový koncert sestával z písní starších i nových. Ty z čerstvého alba ku potěše kapely obstály, zvláště pak 7 hříchů, Spáč nebo Šatna. Další novinky za nimi naživo kapánek zaostaly a sehnuly tak záda před osvědčenými hity.
Jimi Chinaski své setkání s libereckým publikem vyhráli. Zdolali totiž skrz ně překvapivě mnoho technických a organizačních problémů, která koncert měl. Od rozpačitého zvukového začátku (kdy Malátný nebyl skoro slyšet) přes trable s nefungujícími nástroji až k nepozornosti techniků, které musel v jednu chvíli Malátný k činnosti pobídnout.
Nesmírně funkční byl naopak nápad s poklidnou sérií skladeb v rohu pódia, jejímž vrcholem byla Šatna, v tu chvíli více než důstojná vzpomínka na Pavla Grohmana.
Není pochyb o tom, že Chinaski budou své vystoupení zdokonalovat a obří a drahé koncertní turné pak vstoupí do českých hudebních dějin. V Liberci to tak ve finále koncertu vypadalo.

Chinaski
Tipsport Arena, Liberec, 7. října 2010

Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 9. října 2010)Komentáře [ 1 ]

  • salmi napsal:

    koncert v Liberci nemel chybu, autor mohl jeste zminit zapojeni divaku na podiu :D

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)