Kings Of Leon ve spárech kalkulu

Čtveřice Kings Of Leon z amerického Nashvillu prožila před dvěma lety kariérní zlom. Jestliže se její pozice od vydání debutu Youth And Young Manhood v roce 2003 zvolna zlepšovala, s příchodem čtvrtého alba Only By The Night (2008) vstoupila mezi světovou elitu, což potvrdilo mnoho cen, které za desku sebírala. Nepochybně to zaskočilo i sourozence a bratrance z rodu Followillowých samotné.
Před realizací pátého studiového alba Come Around Sundown stáli před rozhodnutím. Mohli znovu přijít s alternativním albem jako v době začátků a vrátit se tak ke kořenům, anebo pokračovat směrem na velká pódia, čemuž bylo třeba přizpůsobit rukopis skládání.
Rozhodli se pro variantu druhou. Co víc, nechali se inspirovat v nejvyšších patrech pop music. Jistě není náhoda, že některé skladby jako by vypadly z dílny samotných U2. Třeba singl Radioactive je hnán proslulým zvonivým stylem hry kytaristy The Edge, který se podepsal zejména pod album U2 The Joshua Tree (1987).
Kolekce Come Around Sundown je cesta dál. Kings Of Leon na ní kontinuálně navazují na svou předešlou práci a k tomu nabalené úspěchy. Dávají posluchači materiál propojený, promyšlený, vycizelovaný, zvukově dokonalý a cíleně „stadiónový“. Neberme to jako zaprodání se, cesta je to přirozená. Po stejné šly všechny slavné kapely historie.
Členové Kings Of Leon mají autorský talent. Napsali písně melodické, místy posmutnělé a aranžérsky dotažené. Zvuk desky je organický, rockové plochy se na ní pojí s popově pokojnými, prosvítají mezi nimi názvuky folku a country. Oproti minulosti je patrný odklon od kytarových ploch, které dosud poklid skladeb cíleně rozbíjely, a také aranžérských experimentů.
Resumé je přesto dvojaké. Na desce v zásadě není slabá skladba. Každé z nich nicméně schází žár, vlastnost, jež dosud k písním Kings Of Leon patřila. Jako by tentokrát kalkul přerostl vše ostatní.
Na jednu stranu je to škoda. Na druhou to zase kapele poskytuje prostor i na příštím albu pokračovat ve zdokonalování zvuku.

Kings Of Leon: Come Around Sundown
Sony Music, 47:26

Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 25. října 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)