Manic Street Preachers a skvosty ostrovní hudby

Velšská trojice Manic Street Preachers může cokoli. Během čtyřiadvacetileté kariéry zažila období punkové, revoluční, popové, hudebně hloubavé i čistě rockové. Prožila také dosud nevysvětlené zmizení svého kytaristy Richeyho Jamese, jenž byl v roce 2008 prohlášen za mrtvého, aniž kdy bylo nalezeno jeho tělo, a jako první západní kapela koncertovali v roce 2001 na Kubě.
Po takových zkušenostech a obrovských úspěších si mohou ti tři skutečně dovolit cokoli. I tradiční poprockové album, jakým novinka Postcards From A Young Man.
Úvodní skladba (It’s No War) Just The End Of Love bude zřejmě jedním z největších hitů letošního roku. Kapela v ní soustředila největší zbraně své kariéry: nádherný a naléhavý zpěv Jamese Deana Bradfielda, melodickou neodolatelnost, zkušenost, aranžérskou přímočarost a text o tom, jak lidstvo postrádá lásku.
Chladné vztahy ovládané digitálními technologiemi jsou ostatně tématem i dalších skladeb. Také sociální nespravedlnost a návrat k nedávné minulosti, tak jako v titulní písničce Postcards From A Young Man a potažmo obalu kolekce.
Na její titulní straně je černobíle zachycen britský herec Tim Roth při práci s dnes již polozapomenutým fotoaparátem Polaroid, uvnitř bookletu jsou pak staré fotografie, které korespondují s texty skladeb.
Manic Street Preachers se na album vrátili do hudební historie. Nechali se inspirovat tím nejlepším, co kdy britská scéna nabídla. V písních jsou slyšitelné vlivy skupin Queen (zejména úvodní skladba), Rolling Stones (Auto-Intoxication), The Clash nebo Davida Bowieho (The Descent (Pages 1 & 2)).
Je to poklona ostrovní muzice a současně svobodné vydechnutí muzikantů, kteří dovedou napsat silné písničky s chytlavými melodiemi. Příznivci jejich punkového období budou asi trochu zklamáni. Nikde ale není psáno, že příští album nemůže být právě pro ně.

Manic Street Preachers: Postcards From A Young Man
Sony Music, 44:53

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 25. září 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)