Měl jsem vrhat, nevrhal jsem

Oproti mírumilovným Čechům jsou Francouzi bojovníci. Zatímco nám vláda zatne tipec a vymyslí sociálně necitlivý způsob, jak z nás pro své osobní zájmy vytahat peníze pod zástěrkou šetření či dorovnání nedostatku financí třeba ve zdravotnictví (přitom je zdravotnictví zlatý důl, což vám potvrdí třeba výrobci léků nebo zubaři), ve Francii to pravičák Sarkozy udělá a má ulice plné stávkujících a demonstrujících lidí.
Není mi sice jasné, proč si ho Francouzi zvolili, když jeho protějškem byla socialistka Ségolene Royalová, která má sociální cítění hlubší už od pohledu, nicméně budiž. Stávka a demonstrace je francouzskou výsadou, není v Evropě jiná země, ve které by se toto dělo tak často. Proto mají Francouzi svaté právo zvolit si někoho, kdo jim vyjít do ulic umožní. A zvolili si skvěle, Sarkozy to dovede. Teď jim například sahá na důchod… (důvodem momentálních demonstrací je, že v rámci reforem hodlá jeho vláda nechat lidi v zaměstnání o dva roky déle než dosud, tedy do dvaašedesáti).
Z vlastní zkušenosti vím, že demonstrace má něco své kouzlo. Mám s ní dvojí zkušenost. Poprvé jsem byl v partě, která protestovala proti otevření sítě McDonalds u nás. Naši vůdci vymysleli převlek, ve kterém si lehli před vchod McDonalda v Praze na Smíchově a z uměle vytvořeného břicha lžící vytahovali písek. Přestože to byla jednoznačná ilustrace hromadění škodlivin v žaludku, většina kolemjdoucích to pochopila jako vtipnou reklamní kampaň McDonalda. Když si pak stařenky říkaly, jak hezké to ti obchodníci od „mekáče“ mají, další boj tímto způsobem jsme vzdali.
Podruhé jsem demonstroval proti sítím McDonalds o pár měsíců později. Ve Vodičkově ulici v Praze vznikla před tamní provozovnou vřava, někteří z našich vrhali kameny a rozbíjeli výlohy. V ten moment se ke mně přitočil náš předák a dal mi do ruky šutr. Vážně se na mě podíval a pravil mi: „Jsi z nás nejvyšší, vrhej!!“
Tato věta ukončila mou kariéru demonstranta, vrhat jsem nechtěl. Dnes si k McDonaldovi zajdu i na gáblík.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)