U2 se nemodlí, U2 bojují

K politováníhodnému nedorozumění došlo v pátek 8. října na Olympijském stadiónu v Římě na koncertu irské skupiny U2. Když se show blížila závěru, ozvaly se tóny skladby Walk On a zpěvák Bono Vox požádal pětasedmdesátitisícový dav, aby se modlil za Aung San Suu Kyi, barmskou aktivistku a nositelku Nobelovy ceny míru. Stalo se tak v den, kdy stejná cena byla udělena čínskému disidentovi Liou Siao-po.
Vatikánský deník L’Osservatore Romano byl z tohoto aktu nadšen a napsal: „Stoprocentně není obvyklé, aby rockové hvězdy během koncertu přivedly diváky k modlitbě. Lídr U2 to ale v pátek večer udělal.“
V dalších řádcích reportér chválí Bona slovy „statečný chlapec“ a opěvuje kapelu za to, že beze slov z Bible dovedla přimět lidi k tak intimnímu aktu, jakým je modlitba.
Nic proti vatikánskému listu, ale obávám se, že si přihřívá svou polívčičku tam, kde pro ni nebyl oheň tak docela rozdělán. Bono Vox je zásadní postava kulturní současnosti. Je to bojovník za solidaritu a spravedlnost, jehož filozofii převzala celá skupina U2. Když vyzval lidi, aby se modlili za barmskou aktivistku, neměl na mysli žádný náboženský akt, ale podporu dámy, která léta letoucí nenásilně bojuje za demokracii a lidská práva v Barmě.
Kdyby Vatikán namísto obvyklého všeobecného tlachání v otázkách politických a sociálních s ohledem na svou autoritu činil tolik co Bono, mohl by list L’Osservatore Romano psát oslavné články na své lidi.
Takhle se motá do něčeho, co je pro něj pouze teorie a čemu až tak nerozumí.Komentáře [ 1 ]

  • Kryštof napsal:

    A ten samej plátek teď otevřeně lže tvrzením, že Homer je katolík…

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)