Biffy Clyro v souběhu časů

Podle magazínu The Scotsman jsou Biffy Clyro, rocková trojice z Kilmarnocku, nejlepší kapelou aktuálního desetiletí ve Skotsku. Existují patnáct let a urazili velký kus cesty. Při svém pátečním prvním pražském vystoupení v Lucerna Music Baru spojili všechny její křižovatky.
Proslulost si vysloužili především díky posledním dvěma albům Puzzle (2007) a Only Revolution (2009). Jsou na nich rockoví a melodičtí, zvukově moderní až mainstreamoví, navíc disponují řadou výtečných písniček (z nichž většina v Praze zazněla).
Před těmito kolekcemi ale vydali tři první a na nich se vyvíjeli od alternativně laděné garážové chasy přes syrovou postpunkovou úderku až k náznakům současného středního rockového proudu. Kdo historii této formace neznal, byl asi v pátek trochu zaskočen.
Hned s úvodní skladbou The Golden Rule (z aktuálního alba Only Revolution) vtrhla na pódium vizáží i výkonem divoká trojice, která odehrávala své instrumentální party takříkajíc na dřeň a z písniček středoproudých vyráběla skladby namnoze syrové, skoro undergoundové.
Přirozeně, při nádherné baladě God And Satan to tak docela nešlo, nicméně ať už se jednalo o písně z posledních dvou desek nebo z dob předcházejících, vždy z pódia prýštila nezměrná energie, až se zdálo, že takové nasazení musí být pro kapelu absolutně vysilující.
Ono ale bylo přirozené. Biffy Clyro se svým počátkům „zpronevěřili“ na albech, nikoli na pódiu. Je jedno, že už jezdili po světě jako předskokani Muse nebo Red Hot Chili Peppers. Pořád v sobě mají původní zarputilost mužů, pro které je rock’n’roll světonázorem.
Byl to výborný koncert. Škoda, že se sešlo jen asi šest stovek diváků. Potvrdilo to fakt, že mimo britské ostrovy se tahle formace na špici teprve sune.

Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 1. listopadu 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)