Bruce Springsteen jen pro zaryté fanoušky

Kolekce The Promise, kterou vydává americký zpěvák Bruce Springsteen, je návratem do minulosti. Tvoří ji jednadvacet skladeb, které vznikly během studiové seance k albu Darkness On The Edge Of Town v roce 1978.
Podle Springsteena, jenž měl v té době na kontě tři studiové počiny a na americké hudební scéně se zvolna etabloval, jde o nahrávky historicky zajímavé. „Mohly, přesněji řečeno měly vyjít po Born To Run a před Darkness On The Edge Of Town. Svou náladou patří mezi ně,“ řekl.
Deska Born To Run vyšla v roce 1975 a byla první ve zpěvákově diskografii, která se dostala do vedoucí pětky prodejního žebříčku, když vyšplhala na třetí místo. Její bezprostřední následovnice si tak dobře nevedla.
Dvojalbová nahrávka The Promise je především exkurze ke Springsteenovým hudebním základům. Z jeho výkonu je zřetelné, že na svém výrazu teprve pracoval. Jeho hlas ještě neměl dnes dobře známý rockový říz (i když náznaky už v něm jsou), byl blízký spíše klasickému bluesovému výrazu. Příliš zajímavý nebyl – to se v něm vyrojilo později. Nesporně to souvisí s kvalitou skladeb.
Mnoho písniček na dvojalbu totiž zní stroze a nepoutavě, jako nějaké odrhovačky na tancovačce kdesi v New Jersey, odkud Springsteen pochází. Většina je jako by unavená, bez větší dávky drajvu. Chybí jim autorská nápaditost, seřazeny takto vedle sebe znějí pohříchu velmi monotónně.
Jistě, lze se domnívat, že například Because The Night, Talk To Me, Ain’t Good Enough For You nebo The Little Things (My Baby Does) dostávaly svého času kvůli své syrovosti a přímočarosti posluchače do kolen. Na Springsteenova velká čísla časů budoucích ale opravdu nestačí.
The Promise je kolekce pro hudební archeology a zaryté fanoušky. Oběma těmto skupinám přinese nesporně radost, nicméně o vzestupu Bruce Springsteena moc nevypovídá.
Anebo spíš jasně deklaruje, že přijít musel.

Bruce Springsteen: The Promise
Sony Music, 42:09 a 46:34

Hodnocení: 40%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 27. listopadu 2010.)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)