Elán postaru, což je fajn

Nové album Elánu Anjelská daň je jeho první po sedmi letech. Nabízí čtrnáct skladeb a třeba konstatovat, že většina z nich se nese v duchu těch lepších, které Slováci během své kariéry napsali. Sedm let je koneckonců dost dlouhá doba, aby skladby nabraly dostatek přesvědčivosti i argumentů pro svou existenci.
Elán nikdy neopustil vyzkoušenou šablonu ze svých hvězdných osmdesátých let. V písničkách musí být tažná melodie, pokud ne refrénu, pak rozhodně ve sloce, také prostor pro instrumentální předvádění, byť je to již záležitost archaická, a charakteristické „ukňourané“, současně tak trochu „hovězí“ hlasy vokálního tria Ráž, Baláž, Patejdl.
Nepovedly se písně Päť druhou ohňa (pointu v textu vyzradila zbytečně na úvod) a Něžný a plný energie (vtipné mluvené slovo následuje nudná instrumentální plocha). Naopak k nejlepším patří Rockerhotel, Maj sa rád, Smutný Ír, již vyzkoušené Jedenácte prikázanie, Šťastie nebo Sto rozchodov. Mají totiž silné položky uvedené výše.
Album vydané po tak dlouhé době by mělo vypadat přesně takhle. V diskografii kapely patří mezi „novodobými“ k nejlepším. Připouští její věk a odkrývá její vážnost.

Elán: Anjelská daň
MC Production, 54:36

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 22. října 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)