James Blunt ztrácí kouzlo

Britský písničkář James Blunt má za sebou fenomenální úspěch prvního alba Back To Bedlam (2005) a slušný ohlas na druhou desku All The Lost Souls (2007). Obou prodal kolem osmnácti miliónů kusů, což je množství dechberoucí, v zásadě zajišťující prestižní post v hudební historii.
S novým albem Some Kind Of Trouble ovšem otevírá novou etapu své kariéry. Již u předešlého počinu bylo patrné, že zájem o jeho romantické popové písničkářství poněkud uvadá, a pakliže byl kolem vydání debutu zaneprázdněn koncerty a zájmem o svou osobu tak, že spal jen pár hodin denně, po All The Lost Souls si mohl s klidem přispat.
Chtěl tedy s aktuální novinkou přesvědčit posluchače, že má další skvělé hudební nápady, kterými je schopen navázat na silné skladby z debutu. Pozval si k tomu producenta Steva Robsona, nahrával v andělské atmosféře Los Angeles a stylově poskočil zpět v čase, když svůj písničkářský základ zasvětil náladě popových písniček počátku osmdesátých let minulého století. Na Západě tehdy panoval hudební optimismus, skladby byly plné svobody, silných melodií a nádherné naivity.
Klasickým příkladem výsledku takového autorského přístupu je úvodní Stay The Night, příjemná a svižná skladba s nakažlivou melodickou linkou, dynamickým motivem akustické kytary a chytlavým zpěvem, zbaveným neblaze proslulého „kňučení“ z debutového alba.
V tomto duchu Blunt na novince pokračuje i v dalších čtyřech písních, pár dalších dobrých nápadů nese celá první půlka kolekce.
Pak se ale jeho autorská i vokální osobnost pozvolna vytrácí, aby na sebe upozornila až v bonusovce Turn Me On, elektronickém experimentu céleně vybočujícím z konceptu celé albové kolekce. Bojovat o pozornost tedy vydržel jen v první částí, potom už neměl čím.
Třetí album ukázalo, že Blunt vystřílel své prestižní kousky na začátku kariéry, snad proto, že je schraňoval delší dobu a ony dobře uzrály. Nová deska je poněkud šedivá a písničkově průměrná. Kouzlo „plačtivého“ vojáka z války hledajícího lásku s jejím vydáním pozvolna mizí.

James Blunt: Some Kind Of Trouble
Atlantic/Supraphon, 46:04

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 16. listopadu 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)