Pohlazení od Joe Cockera

Vyslechnout v sychravý listopadový večer naživo písničky zpěváka Joe Cockera je pohlazením po duši. Šestašedesátiletý Brit to českým divákům umožnil ve čtvrtek ve zpola zaplněné O2 Areně a od první chvíle nenechal nikoho na pochybách, že jeho vokální výraz neztratil od šedesátých let mnoho ze svého drsného půvabu.
Namítnout lze, že nakřáplý zpěv sotva umí hladit. Obhájit ho nicméně lze tím, že k bluesovému zpívání přesně takový výraz patří a reprezentuje-li nějaký zpěvák uvedený styl v celé jeho opravdovosti, syrovosti a kráse, pak je to právě Cocker.
V Praze nabídl v podstatě stejný program, jako před měsícem a půl v Brně. Z čerstvého alba Hard Knocks představil tři skladby, koncertní repertoár pak prošpikoval nejenom vlastními léty vyzkoušenými jistotami, ale též několika coververzemi, v jejichž přezpívávání je mistrem.
Vrcholem v tomto ohledu byly Come Together a She Came In Through The Bathroom Window, písně z repertoáru Beatles, které zazněly v závěru základního bloku. Cocker je (stejně jako třeba Feelin’ Alright od kapely Traffic, You Are So Beautiful od Billyho Prestona nebo Unchain My Heart od Raye Charlese) přepracoval k obrazu svému a předestřel s takovým drivem, že v ten moment stály svým slavným originálním provedením minimálně po boku.
Cocker nepřivezl do Prahy monstrózní scénu, pyrotechnické efekty ani velkolepou světelnou show. Přivezl ale různé podoby blues a soulu tak, jak to činí od šedesátých let. Přijel jako legenda, čemuž koncert odpovídal po všech stránkách.

Joe Cocker
18. listopadu, O2 Arena, Praha

Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 20. listopadu 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)