Kanye West dosáhl tvůrčího vrcholu

Raper Kanye West měl minulý měsíc se svým novým albem My Beautiful Dark Twisted Fantasy problém. Americká cenzura mu zatrhla vyjít na tamní trh s ilustrovaným balem, na kterém on sám souloží s ženou-fénixem. Pro někoho by to byla smutná zpráva. Pro Westa to ale byl jen důvod pokrčit rameny a podivit se. Věděl totiž, že o obal (který jinde ve světě vyšel v originální verzi) nejde.
Už dávno předtím ohlásil, že pracuje na majstrštyku. Měl na to finanční prostředky (prodal více než deset miliónů alb), dost času a hlavně hromadu skvělých nápadů. Na světě je tedy nyní nahrávka, jež má schopnost oslovit i posluchače, kteří nejsou tak docela přívrženci hip-hopu.
Už název alba (česky Má krásná temná pokroucená fantazie) odhaluje, že si na něm zkrátka dělal, co uznal za vhodné. Stylově se nikterak neomezil a z hiphopového hájemství si v klidu a plynule odskočil k popu, soulu, vážné hudbě i stadiónovému rocku. Navíc si do studia sezval řadu hostů (Rihanna, Elton John jako pianista, Jay-Z, Bon Iver, Kid Cudi, John Legend a další), přítomny byly i pěvecký sbor a symfonický orchestr.
West tímto počinem prolomil další bariéry hip-hopu. Vysamploval kupříklad části ze slavných skladeb Mika Odlfielda, King Crimson nebo Black Sabbath, použil je pro své kompozice a díky tomu některé jejich pasáže připomínají hudební historii. V podstatě ji takto propojují.
Naprosto dotažený je pak zvuk alba a detaily v podobě předeher skladeb, dynamických zvratů nebo úchvatných finále. Nejde zde ani tak o melodickou sílu, ta nehraje tak podstatnou roli.
West nahrál kolekci, která uchvacuje progresivitou, překvapivými zvraty a barevností. V textech to vše doplňuje upřímným příběhem o své cestě na vrchol a ke slávě. Vypráví ho a někdy i radostně zpívá.
Je to jednoznačně příznačné. Na vrcholu totiž právě je.

Kanye West: My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Universal Music, 68:42

Hodnocení: 90%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 27. prosince 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)