My Chemical Romance a povědomé melodie

Skupina My Chemical Romance se před čtyřmi lety stala díky tehdejšímu albu The Black Parade vůdkyní komerční emo scény. Příběh o smrti dospívajícího chlapce byl silný, lemovaly jej výtečné skladby a tým kolem formace se postaral o to, aby z něho byla jedna z největších hudebních událostí doby.
Aktuální a již čtvrté album čtveřice z New Jersey se jmenuje Danger Days: The True Lives Of The Fabulous Killjoys a hudebně na to předchozí až tak nenavazuje. Pravda, i na něm jsou důmyslné rockové písničky s pozoruhodnými kytarovými motivy. Nejsou ale tolik kompaktní a postrádají samozřejmost, s jakou byly servírované písně z The Black Parade.
Již singl Na Na Na (Na Na Na Na Na Na Na Na Na) odkopává největší bolístku kolekce. Valná většina melodických motivů je tuctová, povědomá z hudební historie. Týká se to především první poloviny alba. Svižné rockové písně s neskrývanou taneční pobídkou v rytmu jsou tak tradiční, jak jen si to lze u moderní kapely představit.
Pojítkem nového alba je pohled na současný svět s úskoky k sci-fi. My Chemical Romance nahráli kolekci o počítačové generaci, její schopnosti vyskočit z reality a totálně podlehnout komputerovým hrám, nereálným věcem, vymyšleným životům. Velkým tématem alba je ale i svoboda – nekontrolovaná a nezvládnutá.
Nové dílko My Chemical Romance je nicméně v jednom ohledu dokonalé: zvukově mu lze vytknout máloco. Elektronika chytře doplňuje živé zvuky nástrojů, aranže skladeb jsou veskrze moderní, vzdušné, bez instrumentálních exhibic, zato naprosto funkční.
V dobrém světle se představuje i frontman Gerard Way. Jeho projev se už na předešlém albovém počinu stal poznávacím znamením kapely. Navíc je tu pár opravdu povedených písniček, jejichž melodický tah je nepřehlédnutelný.
Nápadité jsou především S/C/A/R/E/C/R/O/W, extrémně skočná Planetary (Go!) nebo Destroya. Ta posledně jmenovaná sice poněkud připomíná tvorbu skupiny Rage Against The Machine, ale co…
Když budeme shovívaví a nad různými podobnostmi přimhouříme oči, je to dobré album. Je ale správné říct, že nápady by se neměly tolik krást.

My Chemical Romance: Danger Days: The True Lives Of The Fabulous Killjoys
Reprise Records/Supraphon, 53:56

Hodnocení: 65%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 4. prosince 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)