Nadčasové McCartneyho album ze třiasedmdesátého

Když v roce 1973 vyšlo album Paula McCartneyho a jeho tehdejší skupiny Wings nazvané Band On The Run, magazín Rolling Stone napsal: „Je to dosud nejlepší deska vydaná některým ze čtyř členů Beatles.“ O třicet let později ji tentýž magazín umístil na 413. příčku své ankety 500 nejlepších alb všech dob.
Zdůvodnil to následovně: „Paul McCartney a Wings se trmáceli do studia EMI v nigerijském Laosu, aby v sedmi stresových týdnech natočili album mnohými považované za nejhezčí „postbeatlesáckou hodinku“.
Kolekce byla vydána v prosinci třiasedmdesátého roku a přinesla dva hity – titulní písničku a Jet, pojmenovanou podle McCartneyho psa. Již za pár týdnů bylo zřejmé, že je to komerční i umělecký triumf. Nahrávka se dostala na první místo americké i britské hitparády, získala cenu Grammy a dosud se jí prodalo více než sedm miliónů kusů.
Přitom lze s názorem Rolling Stonu polemizovat. V roce 1973 už měl John Lennon, též člen Beatles, vydaná úspěšná alba Plastic Ono Band (1970) a Imagine (1971). George Harrison měl zase na kontě kolekci All This Must Pass (1970), přičemž nutno podotknout, že všem třem albům se prodejně dařilo. Sám McCartney navíc předtím poslal na trh tři počiny, ať už sólové, nebo se skupinou Wings. Konkurence byla silná.
V létě třiasedmdesátého roku se ale McCartney rozhodl nahrávat s Wings album v zahraničí. Volba padla na Lagos, kde ovšem bylo pekelné vedro. Za těchto okolností nicméně vznikl zaznamenáníhodný počin.
Ukázal, že McCartney má obrovský cit pro nápadité písničky. Vzdálil se podobnosti skladbám Beatles, naopak počal lajnovat vlastní výraz. Nabídl devět popových lahůdek, které sice vycházely z obvyklých harmonií užívaných Beatles, nicméně byly zaranžované v atmosférách jiných hudebních epoch – baroku, v duchu subtilních akustických balad nebo bossa novy.
Navíc mají mnohé tak nadčasový charakter, že by obstály i v dnešní době. Za všechny jmenujme skočnou Mrs Vandebilt, oba již vzpomenuté hity nebo houpavou Let Me Roll It.
Důležité album z počátku sedmdesátých let minulého století to jistě je. Není divu, že nyní vyšlo v reedici.

Paul McCartney & Wings: Band Of The Run
Universal Music, 44:17

Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 21. prosince 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)