Poněkud povrchní zpráva o Marilyn Monroe

Kniha Richarda Haverse a Richarda Evanse nazvaná Marilyn v textech, fotografiích a písních, kterou v češtině vydal BB Art, je načančaná výpravná publikace se základní informační hodnotou, velkými, někdy raritními obrázky, informacemi o filmech, s cédéčkem, příjemnou vůní a fyzickou tíhou.
O životě americké herečky Marilyn Monroe (1926 – 1962) se popsaly již tuny papíru. Prostřednictvím této publikace, mimochodem pro český trh tištěné v Číně, přibyly tuny další. Nepřinesly ale žádné nové zjištění, neboť – jak autoři v závěru knihy uvádějí – jejich cílem je oslava života talentované herečky a prvotřídní celebrity. Nic víc.
Je to škoda, neboť právě v žití Normy Jeane Mortensonové (což je jedno z jejich rodných jmen) je tolik otazníků a věcí k vysvětlení, že by to dalo práci celému investigativnímu týmu. Havers a Evans přesto seděli doma a pro svou práci vycházeli především z knihy My Story, kterou Marilyn Monroe společně s Benem Hechtem dokončili v roce 1954. Další zdroje přiznali v samotném závěru publikace – především internetové stránky a časopisecké články.
Čtenář tedy během pročítání jejich „kompilace“ absolvuje notoricky známé kolečko po stopách hereččina těžkého dětství (zde vinou autorů vylíčeného téměř až romanticky), prvních pokusů u filmu, podepsání smlouvy v Hollywoodu, problematických vztahů s muži, pádu do osobní krize i časné smrti. Ta je ovšem popsána jen v několika větách, byť právě kolem ní je otazníků nepočítaně.
Kniha je tím pádem postavena především na fotografiích a přiloženém cédéčku s dvaceti písněmi, které Marilyn nazpívala v různých filmech v letech 1948 až 1960. Na její krásu je většinou opravdu hezký pohled, se všemi těmi intonačními a výrazovými nedokonalostmi bude majiteli knihy dopřán též příjemný poslech.
Nedobrý dojem z poměrně drahé publikace to ale nezlepší.

Richard Havers, Richard Evans: Marilyn v textech, fotografiích a písních
BB Art, překlad Ludmila a Tomáš Havlíkovi, 192 stran, 590 Kč

Hodnocení: 40%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 16. prosince 2010)Komentáře [ 1 ]

  • Andrea Divišová napsal:

    Asi by bylo dobré i říci,že nač psát další investigativní knihu o životě MM?Není to zbytečné?Vždyť pravda nikdy najevo nevyjde a i když v 80.letech velmi populární životopis A.Summerse „Bohyně“ byl vskutku náročnou investigativní novinařinou, v podstatě ji částečně popřel další investig.autor Mathew Smith svou knihou „Oběť“.Takže se ptám autora tohoto článku:“Proč by měla vycházet další kniha, snažící se objasnit něco,co nikdy nemůže být objasněno?“Naopak je krásné,že vychází knihy podobné této-leč v lepší kvalitě než je tato-na oslavu této krásné ženy.

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)