S písněmi pro ženy se musí opatrně

V polovině devadesátých let mě kamarád Jiří požádal, abych mu doporučil nějakou dobrou baladu, při jejíž prezentaci spojené s tancem by definitivně zlomil srdce své tehdy vyvolené dívky Simony. Poradil jsem mu písničku Phoenix Rising od kanadské kapely Annihilator (je na albu Set The World On Fire z roku 1993). Abych jeho roli v celé záležitosti maximálně zjednodušil, půjčil jsem mu singl s tou skladbou (mám pocit, že tam byla asi ve dvou verzích včetně akustické) a poradil jsem mu, aby v refrénu cudně zapěl Simoně do ouška kus onoho „Phoenix Rising“, neboť melodie je to tak krásná, že jeho dočasně vyvolená jistě ocení romantičnost její i jeho povahy.
Dopadlo to špatně. Písnička se sice líbila – zvláště Jiřímu, došlo dokonce i k tanci hruď na hrudi. Při romantickém zpěvu do ouška ale Simona nejdříve poněkud ztuhla, pak ztěžka odvrátila hlavu a nakonec Jiřího požádala, aby si šli sednout, že to stačilo. Ukázalo se, že Jiří zpíval zatroleně falešně, zatímco Simona byla jakousi mistryní Říčan ve hře na trombon – nebo podobný obskurní nástroj, a měla tedy absolutní hudební sluch.
Náramné na tom všem bylo, že zatímco Simona si šla v životě dál po svých, Jiří se začal učit na soukromých hodinách zpívat a dnes – pokud vím – je ozdobou mejdanů coby zpívající kytarista.
Před svátky měl mladší kolega z práce podobné přání. Chtěl vědět, jaká romantická skladba by platila na srdce jeho dočasně vyvolené. Zamyslel jsem se a navrhl mu skladbu Down By The Water od The Drums. Po lehkém upozornění, aby se pro jistotu vyvaroval zpěvu, mi odhodlaně sdělil, že si tu pecku najde na youtube, naučí se text a při tanci ji pak „normálně dá“.
Večer mi ale volal celý vyděšený: „Ty vole, a jak mám zazpívat ty sbory?“
Chtěl být opravdu dokonalý. Poradil jsem mu tedy, ať si na youtube vyhledá záznam této skladby z letošního koncertu na festivalu v Readingu. Na něm sice nestojí za tolik, ale je bez sborů.
A příště už nikomu radit nebudu!Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)