Sentimentální novinka Good Charlotte

Good Charlotte je americká punkrocková parta kolem dvojčat Joela a Benjiho Maddenových. Pochází z amerického Marylandu, na svět přišla v šestadevadesátém roce a nejvíce na sebe poutala pozornost v polovině tzv. nultých let, kdy se co do posluchačského zájmu vyšplhala mezi nejsledovanější rockové formace světa.
Před dvěma lety se ale začala poněkud ztrácet. Důsledkem bylo pochopení stavu věcí a následné soustředění se na nové album. To pod názvem Cardiology vyšlo před pár dny a rozhodně patří k těm lepším, které nyní již pětipoložková diskografie kvinteta nabízí.
Good Charlotte na ně šli s rozmyslem. Ze svého zvuku i písniček odstranili alternativní nestylové zdobení, kterým v minulosti v rámci hledání hudební hloubky kompozice obohacovali, a soustředili se výhradně na prostou písničku. Silná melodie, přímočarost a přehledné aranže je zajímaly nade vše. Proto je Cardiology tak trochu sentimentálním vzpomínáním na první dvě desky, které kapelu katapultovaly až ke slávě.
Mile pop-punková je zejména první polovina nahrávky. Like It’s Her Birthday, Counting The Days nebo Sex On The Radio jsou hity na první poslech, strhující přímočaré songy. Mají v sobě i jistou punkovou drzost. Ta je ovšem v zásadě neškodná, neboť jejich záměrem není prezentovat politický názor ani kritizovat. V textech je to osobní album o nových životních zkušenostech souvisejících se stárnutím. Mezi ně patří i nadhled.
Ve druhé části kolekce se kapela zklidní a ve „výpravných“ Standing Ovation a zejména finální Cardiology nabídne vrcholná čísla sbírky. K onomu „zklidnění“ přitom došlo nenásilně, za použití prostředků do té chvíle využívaných. Pětice jen zpomalila a veselé melodie nahradily ty, z jejichž poslechu plyne pocit větší důstojnosti.
Good Charlotte nahráli dobré album. Pokud na ně budeme nahlížet skrz pop-punkovou optiku, sotva objevíme „mouchy“. Jestliže ho budeme chápat v kontextu scény jako celku, je to příjemná a lehká deska bez chuti zanechat v posluchači zrnko pochybností a dohadů.

Good Charlotte: Cardiology
Capitiol/EMI, 46:39

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 29. listopadu 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)