Xindl X naplňuje svou písničkářskou vizi

Vzestup Xindla X, v jehož průkazkách je civilní jméno Ondřej Ládek, je obdivuhodný. Z neznámého písničkáře se během roku stala pevná součást české hudební scény. Jako umělec provokuje a zlobí, jako „celebrita“ seká latinu. V sobotu se v anketě Český slavík Mattoni stal Skokanem roku.
Debut Návod ke čtení manuálu (2008) ho představil jako umělce s jasnou vizí zpívat, ctít hip hop, pojmenovávat slabiny lidských typů, odkrývat to, co se skrývá za zdánlivou morálkou a takto provokovat.
Byl to ovšem pořád písničkář. Kolekce přinesla hit Anděl, který jej katapultoval mezi respektované, nicméně kolem jeho zpěvu bylo takové folkové prázdno.
Nové album Praxe relativity to mění. Xindl X vystřídal členy doprovodné kapely a opřel se o skupinové aranže, bohatší nástrojový (čili zvukový) rejstřík a tradiční písničkové pojetí.
To mu dovolilo vměstnat na album třeba skladbu Tradá na Beroun, která sice neodpovídá jeho běžné poetice (hudbu napsal Tomáš Polák z Migu 21), nicméně celek opatřila dalším stylovým odstínem. Vrcholem alba je závěrečná Poslední večeře, jež svou vážnosti nabízí další eventualitu Xindlova směřování.
V textech, na nichž pořád ještě tvorba Xindla X stojí, se oproti debutu tematicky příliš nerozrostl. Spíše se ponořil hlouběji, je důslednější a upovídanější. Kdyby v některých písničkách řekl méně slov, bylo by to ku prospěchu věci. Xindl X ale vždy vysype všechno, co má na srdci. To je jeho umělecká licence.
Není pochyb o tom, že všechny ty mindráčky, morální sexy, obtloustlosti a další běžné úkazy života dokonale zná. Možná z vlastní zkušenosti, možná z vyprávění. Ví nicméně vždy přesně, o čem zpívá, kam míří a o co mu jde. Je trefný, byť pohříchu neadresný.
Album také prozrazuje, že se zlepšil jako zpěvák. Je jistější ve frázování, intonačně je také poměrně pevný a navíc si tu a tam vyšlápl do odvážných výšek.
Po první desce bylo na místě obávat se, že Xindl X narazí na poptávce hudebního vývoje. Druhé album ale ukázalo, že v tom problém není. Pro českou scénu je přítomnost takového muže důležitá.

Xindl X: Praxe relativity
Championship Records, 52:41

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 1. prosince 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)