Další povedený živák skupiny Pearl Jam

Americká formace Pearl Jam zvěstuje světu, že loni završila dvacet let existence a letos slaví dvacet let od vydání debutu Ten. Na počátku devadesátých let minulého století pomáhala propagovat styl grunge. Měla statut „druhé kapely za Nirvanou“, ovšem přes sílu její či dalších skupin Alice In Chains nebo Soundgarden, hlavních představitelů grunge, jediná bez zastavení přežila dodnes.
Název koncertního alba Live On Ten Legs (Živě na deseti nohách), jež vyšlo v polovině tohoto měsíce, navazuje na koncertní záznam Live On Two Legs (Živě na dvou nohách) z roku 1998. Z bohaté diskografie pětice ze Seattlu prezentuje osmnáct skladeb, mezi kterými jsou i „nezapomenutelné“ Jeremy, Alive nebo I Am Mine. Poslední studiové album Backspacer (2009) reprezentují Just Breathe nebo The Fixer.
Live On Ten Legs je kolekce záznamů z let 2003 až 2010. Byly ale nově zmixovány a zremasterovány dlouholetým spolupracovníkem kapely Brettem Eliasonem a seskládány tak, aby vytvořily dojem jednolitého koncertu.
Pearl Jam jsou navíc mistry ve vydávání koncertních alb. Na trh jich vyslali sedm, k nim ovšem přidali i řadu tzv. oficiálních pirátských nahrávek, tedy záznamů koncertů, které pořídili a vydali sami. Proto nyní už nejde o nijak zvláštní počin.
Jde ale o dílko kvalitní. Po dvaceti letech existence jsou Pearl Jam poctivou a zkušenou koncertní kapelou. Aranže skladeb naživo dále obohacují, nechávají jim nicméně zřetelný tvar blízký originálnímu studiovému znění, aby se v nich posluchač orientoval. Hudební praxe beztak talentované muzikanty dovedla k tomu, že především starším skladbám vtiskli vskutku strhující podobu.
Jeremy, jedna z nejzásadnějších písní kapely pojednávající o zneužívání dětí, dostala na tomto albu k původnímu naléhavému vyznění dramaticky syrové aranže s elektrizujícím drajvem. Na mnoha místech pak dává kapela písničkám novou gradaci. Protažené instrumentální pasáže u Porch a Alive z nich udělaly dva umělecké vrcholy alba, podoteky toho, kam je schopna se původně téměř punková formace ve vývoji dostat.
Chválit zpěv Eddieho Veddera by bylo nošením dříví do lesa. Live On Ten Legs je zaznamenání hodný počin. Byť je to „jen“ další živák Pearl Jam, je živelný a hluboce rock’n’rollový.

Pearl Jam: Live On Ten Legs
Universal Music, 77:21

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 21. ledna 2010)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)