Hosté Norah Jonesové jsou ohleduplní

Brzy po vydání kompilace …Featuring zpěvačky Norah Jones a jejích hostů loni v listopadu se ukázalo, že jde především o zajímavou výplň mezi dvěma regulérními alby. V porovnání s ohlasem na minulá řadová alba je sbírka jejích duetů chápána spíše jako rarita. Však se prodejně neprosadila ani doma v Americe, kde se v hitparádě dostala nejlépe na devětadvacátou pozici. V Japonsku byla nejlépe desátá.
Na jediný disk se vešlo osmnáct písniček, které Jonesová nazpívala s Dolly Partonovou, Herbiem Hancockem, Rayem Charlesem i mladšími Outkast, Foo Fighters, Ryanem Adamsem nebo Belle and Sebastian.
„Možnost zazpívat si s někým jiným je přitažlivá. Člověk je v tu chvíli jako malé děcko, které si jde poprvé hrát na pískoviště s jinými dětmi a neví přesně, co od toho může čekat. Na jednu stranu se těší, na druhou má obavy. Já si ale všechny ty spolupráce užila,“ říká zpěvačka.
Nejstarší skladba na albu je z roku 2001. Jmenuje se More Than This, je původně z repertoáru skupiny Roxy Music a s Jonesovou ji nahrál vynikající americký jazzový kytarista Charlie Hunter. Pojí se v ní bravura jeho lehké hry a jemný zpěvaččin projev, který v jazzově smýšlejících kompozicích znamenitě vyniká.
Nejmladší písní je pak Little Lou, Ugly Jack, Prophet John, s níž jí pomohli skotští Belle And Sebastian. Umělecky si spolu padli do noty, to je patrné. Rockoví romantici nabídli Jonesové její milovaný hudební poklid a zpěvák Stuart Murdoch barvu hlasu, která souzní s jejím a dotváří tak pro písničku dokonalý celek.
Pravda, jeden by například od rockerů Foo Fighters čekal víc než jen utahaný swingující duet, od hiphopových Outkast zase stylové uchopení alespoň padesáti procent obsahu skladby. Berme to ale tak, že hlavní osobností všech duetů je Norah Jonesová.
Objektivně současně podotkněme, že americký raper Talib Kweli je mnohem průbojnější, se Seanem Bonesem zazpívala duet Turn Them nebývale skočně a Willie Nelson má v Baby It’s Cold Outside opravdu krásný a pronikavý hlas, nejkrásnější ze všech na albu.
Písně nicméně byly aranžovány pro alba Norah Jonesové. Hosté se v nich chovali skromně a netrpěli snahou prosadit se na úkor hostitelky. To, co po sobě společně zanechali, beztak vystačí na konstatování, že kolekce je to stylově pestrá a v intencích dosavadních alb Jonesové skoro až peprná.

Norah Jones: …Featuring
Blue Note Records, 71:24

Hodnocení: 60%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 27. ledna 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)