Krásný fotopříběh života Johna Lennona

V loňském roce si svět připomněl sedmdesáté výročí narození a třicáté výročí úmrtí Johna Lennona, jedné čtvrtiny skupiny Beatles a později velké osobnosti kulturní i politické scény. Výpravná obrazová publikace John Lennon: Jeho život patřila k největším tuzemským připomenutím obou výročí. Nakladatelství Mladá fronta v ní českým čtenářům přineslo sérii fotek, z nichž mnohé jsou méně známé a některé dokonce nebyly předtím publikované.
Chronologicky je v knize sestavila italská publicistka Valeria Manferto De Fabianis, specialistka na fotografování a úpravu fotek, také autorka mnoha podobných publikací a výstav. Textem ji opatřil Angličan John Blaney, znalec tvorby Lennona i Beatles, odborník, díky jehož práci se na publikaci lze co do platnosti informací spolehnout.
V popisu Lennonova života ovšem Blaney nepřináší nic nového. Připomíná události již mnohokráte publikované, oprašuje zajímavosti a stejně tak činí i u popisků k fotografiím (netřeba podotýkat, že mu v psané části byla nápomocná i jeho kolegyně).
Ani předmluva Yoko Ono, od roku 1967 Lennonovy partnerky, nepřináší žádnou pozoruhodnost. Je naopak plná frází, globálních vzpomínek a připomínání Lennonovy velikosti.
Kniha tedy patří snímkům, mezi kterými převažují černobílé. Některé jsou aranžované, jiné tvoří momentky z Lennonova hudebního i osobního života. Z těch aranžovaných je patrné, jak moc si byl Lennon vědom mediálního dopadu každé fotografie. Beatles se s médii naučili pracovat již v první polovině šedesátých let minulého století, a Lennon si to dobře pamatoval.
Na snímcích s ostatními členy kapely tvoří poctivou jednu čtvrtinu, je součást týmu přesně tak, jak bylo ujednáno. Na osobních fotografiích ovšem dominuje, a to i vedle Yoko Ono. Nemusí při tom vůbec hledět do objektivu. Když například na snímku z roku 1969 on a Ono pózují se žaludy, které byly součástí Balíčku lásky a míru, byť je v pozadí a na rozdíl od své partnerky nehledí do objektivu, je to bytostně jeho snímek.
John Lennon: Jeho život je publikace, která vyžaduje čas. Po jejím poctivém prohlédnutí spojí fragmenty Lennonova života v jeden silný příběh. V tom je její kouzlo i síla.

John Blaney, Valeria Manferto De Fabianis: John Lennon: Jeho život
Mladý fronta, přeložila Radka Hrdličková, 268 stran, 799 Kč

Hodnocení: 90%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 5. ledna 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)