Málo důstojné album The Black Eyed Peas

The E. N. D., předešlé album americké skupiny The Black Eyed Peas, bylo umělecky i komerčně úspěšné. Celosvětově se ho prodalo více než jedenáct miliónů kusů, kapela s ním stanula na nejvyšších příčkách hitparád a loni patřila v oblasti taneční hudby k největším hvězdám. 16. května 2010 koncertovala v pražské O2 Areně.
Dosavadní úspěchy také zaručují, že album The Beginning, které vyšlo na sklonku loňského roku, bude prodejně úspěšné a materiál na něm respektovaný. Pravdou ale je, že The Black Eyed Peas na ně nahráli mnohem slabší skladby, než se na tuto kapelu sluší a patří.
Šéf, předák a uznávaný producent Will.i.am prožívá období zásadní fascinace elektronikou, počítačovými efekty a klubovým beatem. V praxi je to škoda, neboť na novém albu je jeho osobní svět natolik upřednostněn, že spolehlivě zakrývá svět i talent celé formace.
Je trestuhodné mít v kapele tak výraznou zpěvačku, jakou je Fergie, a přitom nahrávku postavit na samplech z jiných úspěšných kousků (Dirty Dancing, Don’t Stop The Party nebo Do It Like This), zmodifikovaných zpěvech a elektronickém chladu, který sotva zastře absenci živých hudebních nástrojů. Taklentovaní členové The Black Eyed Peas se pozvolna stylizují do rolí dýdžejů a slouhů počítačů.
Je zřejmé, že Will.i.am, jinak autor všech skladeb, moc dobře ví, co se hraje a s čím jít na trh. V době, kdy by posluchači nejraději slyšeli Nirvanu smíchanou s Lady Gaga ovšem netřeba jejich potřebu a touhu otrocky podporovat. Už vůbec ne tak naivně, jak je to na albu The Beginning.
Spojené je na něm přesto mnohé, plnohodnotnou skladbu ale abyste lupou hledali a byli si jistí, že neuspějete. Tahle deska je shluk nápadů a zvukových koláží. Rozhodně ubrala kapele The Black Eyed Peas na vážnosti. Tím spíš, když je to nejspíš zakrývání nedostávající se autorské potence.
Kromě již uvedených vysamplovaných hitů je na místě domnívat se, že skladba Fashion House je přinejmenším inspirovaná písní Rapture od Blondie a že fanoušci U2 poznají styl hry The Edge i Bonova zpěvu v závěrečné Play It Loud.
Tohle album je nedůstojné v mnoha ohledech.

The Black Eyed Peas: The Beginning
Universal Music, 65:30

Hodnocení: 40%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 4. ledna 2011)

P.S.: Hodnocení tohoto alba u mě mělo vývoj. Když jsem je slyšel poprvé, líbilo se mi a do hodnocení časopisu Rock a pop jsem vepsal čtyři hvězdičky z pěti. Po dalších třech posleších se ale v mých uších rozteklo a zůstalo bez kouzla.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)