Talent Ondřeje Rumla vyplaval na povrch

Zpěvák Ondřej Ruml uspěl v červnu 2008 v první české sérii soutěže X-Factor a vypadalo to, že v krátké době využije své tehdejší popularity a vydá debutové album složené z různorodých písniček. V soutěži se totiž stylově nijak nevyprofiloval, pročež bylo legitimní domnívat se, že se představí v podobném duchu.
On ale nabídku na rychlé album odmítl, nastoupil do lyrikálu Kudykam, hostoval v několika projektech a písničky pro desku chystal pomalu a s rozvahou.
Dospěl při tom k závěru, že je opatří českými texty, opře se o autorský šarm Patricka Karpentského ze skupiny Toxique a stylově se trochu víc srovná, byť jasnou stopu po poslechu alba nezanechá.
Výsledkem tohoto krátkého příběhu je čerstvá kolekce Proměna, která ho představuje jako talentovaného zpěváka, citlivého textaře s darem vystříhat se klišé, šikovného spoluaranžéra a také osobnost, jejíž projev uklidňuje i přitahuje.
Jedenáct písniček na debutu sází na přirozený zvuk živě nahraných nástrojů, jejich akustickou sílu a spojení s Rumlovým zpěvem. Umí při něm proměňovat výraz, současně je velmi civilní. To mu umožňuje s hudebním doprovodem (funkčně zaranžovaným tak, aby zpěvu sloužil) nebojovat o pozornost.
Stavba písniček patří vedle jeho zpěvu k nejsilnějším momentům alba. Tradiční kytary, baskytaru, piáno a bicí doplňují dechy, dobro, kontrabas a v písničce Tim Pan Alley také banjo. Ta skladba je po aranžérské stránce vrcholem nahrávky. Evokuje hned několik stylů, má dynamiku, gradaci i dobrý melodický nápad.
Výtečně to Rumlovi sluší ve swingovém Úsměvu, výrazově přesvědčivý je v úvodní písni Dobrý den či příjemně ubíhajícím Hodináři.
Nahrávka ovšem postrádá větší výbušnost. Je až příliš poklidná, moc hodná, málo „kontroverzní“ a rozhodná. Zasloužila by si trochu rock’n’rollové špíny, která by jí dala rozhodnější tvar.
Proměna nicméně představila zpěváka, který potvrdil svůj talent. Jestliže se po úspěchu v soutěži X-Factor na hudební scéně trochu ztratil, nyní vyplaval na povrch a rozšířil počet nových mladých talentů.

Ondřej Ruml: Proměna
Zoretti, 43:25

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo ve čtvrtek 6. ledna 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)