Jamie Foxx patří na stříbrné plátno

Řekněme si to hned na úvod: rodák z Texasu Jamie Foxx je vynikající herec, leč průměrný zpěvák. Přestože jeho druhé album Unpredictable z roku 2005 bylo v Americe dvakrát platinové, chápejme to především jako bonus za úspěšný životopisný film Ray (o Rayi Charlesovi), za který má Foxx doma Oscara, Zlatý globus i cenu BAFTA.
Novinka Best Night Of My Life (Nejlepší noc mého života) je čtvrté album ve Foxxově diskografii, z toho třetí nepříliš povedené. Bezmála hodinovou kolekci sice vyzdobil přítomností prestižních hudebních hostů (Rick Ross, Justin Timberlake, T.I., Drake nebo Ludacris), použil je ovšem jen jako okrasu navenek, přátelskou výpomoc hvězd hvězdě.
Písničky jsou totiž tak monotónní a mdlé, že je těžké vyslechnout je všechny pohromadě. Umělecké ambice mají nulové, neboť Foxxův autorský tým seskládal vedle sebe klišé z ranku r’n’b, soulu, popu i hop-hopu. Všechny ty postupy a hudební nápady jsou omšelé a povědomé. Pěvecky se pak hlavní protagonista v úmornosti svého projevu nebezpečně topí a aranžérsky je to rovněž povážlivě neplodné.
Aby písně měly alespoň trochu kouzla, dostaly se ke slovu laciné studiové fígle, které do zvuku zapojily echo, simulaci jakéhosi kosmického vrnění a podobně.
V textech je to stejně marné. Foxx a jeho hosté se pohybují po tematické linii ženy, dívky, peníze, dívky, luxusní život, silné vozy, dívky. Za ni nejdou, protože netuší jak.
Na kolekci Best Night Of My Life zkrátka neuslyšíme nic svěžího. Foxx jistě chtěl, aby písně byly zábavné a držely pohromadě. Dočkal se ale jen toho, že zábavu prožívá leda tak on sám a patnáct kousků na kolekci svazuje k sobě neschopnost pohnout stojatými vodami bezradnosti, které počin nemile charakterizují.

Jamie Foxx: Best Night Of My Life
Sony Music, 55:07

Hodnocení: 30%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 4. února 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)