Smutný talent zpěvačky Adele

Londýnská dívka Adele nejdříve trochu zalže. Její nové album se jmenuje 21 a mělo by to značit její věk. Má ale o rok více, takže tu informaci třeba brát jako blud, lépe jako vzpomínky na zlé časy.
Potom už Adele Laurie Blue Adkinsová, jak zní její rodné jméno, nelže. Má nádherně hladivý hlas, který připomíná třeba talent Amy Winehouseové. Je v něm soulový prožitek, jenž nejenom definuje styl jejích písniček, ale odhaluje i upřímnost textů.
Měla totiž o čem psát. Se svými spolupracovníky složila písně o období, kdy se vyrovnávala s rozchodem se svým přítelem. Přestože největší ránu dostala ještě před vydáním debutu 19 (2009), celá ta věc ji ranila na delší čas.
Proto v písničce Rolling In The Deep vzkazuje svému bývalému, ať si trhne nohou, proto v jiných sem tam zasténá a zapláče, aby vedle toho nazpívala opravdu zdařilou coververzi skladby Lovesong, kterou mají v repertoáru romantičtí Britové The Cure.
Největší trumf Adele je fenomenální hlas a schopnost mu vládnout. Je v něm sice stále kus mladické nevycválanosti a vzdoru, což některým skladbám trochu bere na vážnosti. Její barva je ale poslechu lahodící: je teplá, jemně „nakřáplá“ a hebká jako samet.
Převyšuje kvalitu písniček. Kdyby Adele nedisponovala takovým výrazem, asi by se album kdesi uprostřed zaseklo v monotónnosti. Přispívá k tomu i fakt, že nástrojový doprovod je v duchu soulu a blues skromný, pročež nechává tíhu prezentace na vokalistce.
Adele to nicméně nakonec ustála. Kladné body má za hlas, vyznání i zrnko optimismu, které se v textech přece jenom objeví. Když v budoucnu budou její písně rytmičtější a zvukově i aranžérský košaté, bude to dobrý směr k umělecké velikosti.

Adele: 21
XL Recordings, 46:02

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 5. února 2011)Komentáře [ 7 ]

 • Lenka napsal:

  je mi uplne fuk jaka byla co delala jak zije je proste senzacni a jeji hlas je uzasny a jeden z mala ktery chyta opravdu za srdce a muzete jej poslouchat znovu a znovu a nezklame protoze tam je a ten talent neni smutny dava lidem odkaz

 • Taňa Holčáková napsal:

  Tohle je vážně pecka a ten hlas je neuvěřitelnej.Správně je jedno jestli ji je 40 nebo 60,ale má obrovskéj potenciál a za poslední dobu je to nejvýraznější ženská v hudební oblasti.Držím ji palce,aby toho předvedla ještě víc.Super!!!!!

 • Lili napsal:

  Z článku jsem cítili trochu kririka…myslím, že zatím není nutná!!!!!!!!!!!!!!! Držím jí palce..je úžasná…kam se na ní … naše superstár … a americké rádoby zpěvačky… těm záleží jen na tom, jak vipadají ve svém klipu..Adele to má v srdci a tím také zpívá..

 • Lusynta napsal:

  Adele má opravdu neuvěřitelný hlas…věřím že to dotáhne opravdu daleko a rozhodně jí to přeju a budu jí držet palečky :)

 • R. napsal:

  Adele nelže. Album se jmenuje podle jejího věku, kdy na albu pracovala…:) Jinak za dlouho dobu by se dalo říct, že se nám hudební branže vzpamatovala. Pokud se jí nebudou neustále vracet ty trable s hlasivkami, věřím, že její budoucnost míří vysoko.

 • Aleš napsal:

  Adele má magickou moc.Její hlas i vizáž,mi dodávají sílu a dobrou náladu.Jen ať vydrží co nejdéle,ještě chci slyšet další její pecky,přeji jí hodně dlouhý pěvecký život….

 • shereia napsal:

  adele is very very good his sing are lovely

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)