Avril Lavigne má problém

Šestadvacetiletá zpěvačka Avril Lavigne se na hudební scéně objevila v roce 2002 s debutem Let Go. Byly na něm hity Sk8er Boi a Complicated, ona sama ohromila mladickou dravostí, a tak o dva roky později představený počin Under The Skin vyrazil hned po vydání neomylně na čelo prodejní hitparády magazínu Billboard.
Třetí album The Best Damn Thing (2007) bylo také komerčně úspěšné. Písničku Girlfriend vidělo na serveru youtube.com více než 130 miliónů lidí a respektované Kanaďance se za tu slávu dostalo cti napsat skladbu Alice pro film Tima Burtona Alenka v říši divů (2010). Na nové desce Goodbye Lullaby, která vyšla v pondělí, je jako bonus.
Jestliže album Under The Skin napovědělo, že zpěvačka má tendenci vyvíjet se výrazově i repertoárově, novinka tomu však dala velký otazník. Na minulých počinech byla Avril splašenou mladicí i infantilní hysterkou, nikdy ale ne dospělou ženou. Teď sice v předstihu vzkázala, že jí bude, leč ve skutečnosti se tak nestalo.
Na Goodbye Lullaby stojí totiž v neutrálním území. Snaží se být serióznější než dosud, ale přetrvávající dívčí vokální výraz z ní dělá bezradně nedospělou teenagerku, která se není schopna zbavit minulosti. V písničce What The Hell naopak podotkne, že jí s tou minulostí bylo neskonale lépe. V textech to pak potvrzuje ještě důsledněji.
Je zkrátka nevýrazná. Pozbyla osobitosti, protože ji vědomě potlačila. A jelikož nenašla žádný alternativní výraz, má problém. Konkurentky Adele, Lady Gaga, Kesha nebo Rihanna jí minimálně v tomto ohledu unikají.

Avril Lavigne: Goodbye Lullaby
Sony Music, 52:11

Hodnocení: 55%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 12. března 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)