Jessie J je na pop dobře vybavená

Když britští hudební publicisté hledali letošní sázku na jistotu, v anketě BBC Of Sound 2011 ukázali na Jessie J. Byli přesvědčeni, že Jessica Ellen Cornishová (jak se opravdu jmenuje) z Romfordu v hrabství Sussex pokoří hitparádu v okamžiku, kdy debut Who You Are vydá.
Pro jistotu jí dali Cenu kritiků na letošních Brit Awards, aby další dny pak ukázaly, že se nemýlili. Byť je momentálně největší ostrovní hitparádovou hvězdou Adele s nedávným počinem „21“, Jessie J jí dýchá na záda.
Měla k tomu ostatně všechny předpoklady. Několik let psala písničky pro Rihannu, Christinu Aguileru nebo Justina Timberlakea, tedy borce z první ligy. Nedávno navíc řekla: „Je mi dvaadvacet a umím všechno,“ čímž se mimoděk vyčlenila z pelotonu začátečnic.
Debut Who You Are je povedený v mnoha ohledech. Po zvukové stránce je to moderně pojatý pop, jemuž nejsou nevlastní stylové odskoky. Jako by se přetahovaly Rihanna, Natacha Badingfield, Alicia Keys a Christina Aguilera, přičemž jejich trumfy má Jessie J sama.
Je výrazná zpěvačka. Její rozsah je na divu z popu dostatečný, výraz vcelku rozpoznatelný a její přirozená hravost dává složitějším písničkám (třeba Big White Room) nadhled.
Na albu jsou hity na první poslech (Price Tag, Do It Like A Dude, Nobody’s Perfect), stejně tak kompozice, jež naplňují zřejmý zpěvaččin pocit, že pop je pravé umění.
Je dobře, že ho má. Z poslechu alba je totiž patrné, že to není vykalkulovaný atak na šoubyznys, nýbrž poctivý pokus dívky, která má co říct.

Jessie J: Who You Are
Universal Music, 50:21

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 16. března 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)