Klasika od Beady Eye

Před dvěma lety se rozpadla britská skupina Oasis. Kytarista Noel Gallagher zůstal sám, zbytek postavil kapelu Beady Eye. V jejím čele stanul zpěvák Liam Gallagher, jenž kvarteto dovedl k prvotině Different Gear, Still Speeding.
Na ní se krátkou dobu existující parta ohlédla do 60. let. Zvukově napodobuje tehdejší atmosféru, zjevně s cílem poklonit se legendám Beatles a Rolling Stones. Učinila to jak ve svižné skladbě Beatles And Stones, tak i prostřednictvím dalších písniček.
První polovina nahrávky je plná hudebních i textových klišé evokujících staré časy. Kapele jde především o image, ne tak o tradiční popové písně.
Ty se dostaví až v polovině kolekce: především v přehledné „svěžence“ For Anyone a zadumanější, leč naléhavé baladě Kill For A Dream. Zde je vrchol kolekce.
Zásoby melodického střeliva pak dojdou a zbytek kolekce stojí na jakési přidané hodnotě v podobě psychedelických prvků rocku šedesátých let. V písni Wigwam je to nekonečné až úmorné, podobně v Three Ring Circus.
Debut skupiny Beady Eye je poněkud rozpolcený i zbytečně archaický, přesto životaschopný. Není pochyb o tom, že na nejlepší léta Oasis nenavazuje. Budeme-li však kalkulovat s tím, že mu o navázání na ně nešlo, vytvořila si kapela nové poznávací znamení.

Beady Eye: Different Gear, Still Speeding
Sony Music, 51:34

Hodnocení: 60%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 2. března 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)