Pod ochranou policie

Když jsem cestoval v sobotu 12. března vlakem do Hradce Králové, abych tam již potřetí v tamním Adalbertinu moderoval taneční show Kouzlo orientu, myslel jsem si na nádraží v Praze, že pořízci s nulovým či malým počtem vlasů na lebce potažené kůží jsou fanoušci Sparty, kteří si jedou pro prohru do Plzně. V mém spoji na Hradec Králové se ale ukázalo, že šlo o neonacisty a sympatizanty krajní pravice, kteří jeli na demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti do Nového Bydžova. Že to byla akce namířená proti tamním Romům, nebylo jasné snad jen idiotům.
Ve vlaku si radikálové s hlukem zabrali polovinu posledního vagónu. Nejprve z něho odešel jakýsi Asiat, a dovedu si představit, za jakého typu poznámek, potom i další lidé, kterým třeba vadilo, že se ve vagónu kouří, lahve od chlastu létají ven, řve se jako na lesy a že si radikálové zpívají písně typu: „Komu by se nelíbila bílá barva…“ a tak dál.
V Poděbradech se do posledního vozu konečně odvážila i policie. Nejprve přišli tři příslušníci té městské. Nakoukli do zadního traktu vagónu, něco zamručeli a odešli. Za pár okamžiků přicupitali příslušníci policie státní. Ti byli odvážnější a vypravili se k radikálům. S nimi pak předvedli následující duchaplný rozhovor.
Policie: „Dobrý den. Prý je tu nějaký problém.“
Radikálové: „Tady žádný problém není.“
Policie: „Ale nám někdo volal, že je tady problém.“
Radikálové: „Ne, tady žádný problém není.“
Policie: „Aha. Tak nashledanou.“
Radikálové: „Nááshléédáánou.“
Když se pak vlak rozjel, ozvalo se: „Komu by se nelíbila bílá barva…“ a tak dál.
Těžko můžeme ve státě, kde nacionalistické bláboly vypouští nekontrolovaně do světa i prezident Kykyna a ještě si klidně veřejně označuje „škůdce národa“, očekávat, že někdo bude schopen likvidovat zárodky fašismu už na cestě radikálů na akci namířenou proti Romům.
Necítil jsem se v tom vlaku zrovna bezpečně, ačkoliv chápu, že policisté v daný moment neměli důvod zasahovat. Radikálové zrovna nezpívali, nekouřili, neodhazovali lahve z okna a nešířili své názory. Pro policii je jednodušší servat se s demonstranty na místě.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)