Trochu utahaný živák Green Day

Američtí punkeři Green Day vydali předloni album 21st Century Breakdown a vyrazili na světové turné. Loni v červnu se jedna z jeho zastávek odbyla i České republice. Na sklonku června vystoupilo kalifornské trio v Praze a během dlouhého setu poodhalilo své silné i slabé stránky.
Právě vydané živé album Awesome As F**k je sbírkou záznamů skladeb z některých koncertů. Není mezi nimi ani jedna z Prahy, naopak na něm figurují zápisy z USA, Kanady, Německa, Anglie, Irska, Skotska, Rakouska, Japonska a Austrálie. Vše je spojené plynule a nenásilně, tudíž album vytváří dojem, že bylo pořízeno během jediného vystoupení.
I jeho zvuková kvalita odpovídá standardům současných živých desek. Zpěv i nástroje jsou bezpečně čitelné, navíc Billy Joe Armstrong v jednotlivých písních zpívá poměrně čistě a přesvědčivě. Výběr skladeb odpovídá jejich stávající i zašlé slávě. Tahle kapela má totiž pestrý arzenál hitů.
Pakliže písně Green Day jsou na deskách krátkými a údernými „vypalovačkami“, na koncertech je formace natahuje, překrucuje a sází do nich improvizace. Punkové skladby tak ale ztrácejí kouzlo. Chvílemi to vypadá, jako bychom byli na nějakém nepovedeném artrockovému koncertu – tak sebestředné některé instrumentální okamžiky jsou.
Album Awesome As F**k je dokumentem z posledního velkého turné. Jako dokument je třeba je i chápat. Součástí kolekce je i DVD záznam z vystoupení v Japonsku.

Green Day: Awesome As F**k
Reprise/Supraphon, 63:46

Hodnocení: 60%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 24. března 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)