Globalizovaná Debbi, její síly a rezervy

Sedmnáctiletá zpěvačka Debbi dokázala minulý týden sesadit z čela tuzemské prodejní hitparády Kabát i Lucii Bílou. Kdyby nic jiného, jen tyto dva skalpy jí nikdo neodpáře. Potěšitelné je, že má v rukávu dalších pár es, jimiž svůj rázný nástup na hudební scénu pojistí.
Písnička Touch The Sun, která se proslavila jako sluncem prosluněný reklamní song na metaxu, se stala podle Akademie populární hudby nejlepší skladbou naší země v loňském roce. Co na tom, že ji napsal slovenský autorský tým, co na tom, že ji zpívá v Německu narozená Čecho-Němka anglicky. Svět se globalizuje a pop music jakbysmet. Debbi je toho důkazem.
Na jejím debutovém albu, chytře nazvaném Touch The Sun, je angličtina, čeština a jako bonus němčina. Bavorský tradicionál Mein Kleiner Gruner Kaktus ponechme stranou. Je to bonus, který na desce nemusel být, protože ji trochu shazuje. Je „legrační“, přičemž koncepce alba taková není. Protimluv, který nahrávce ubírá na serióznosti.
V Možná se mi zdáš je anglický hip-hop. Působí v ní nepatřičně, neboť k česky zpívanému melodickému základu by bylo rozumné zařadit český rap. Mělo by to soudržnost, takhle je hezká písnička rozdělena na dvě odlehlé části, přičemž se nabízí otázka, zda hiphopová část nebyla jen zbytečným aranžérským rozmarem, bez něhož by se skladba obešla.
Že bude pro budoucnost zpěvačky podstatnější angličtina, prozrazuje druhá česky zpívaná písnička Spočítej. Svou atmosférou, na které se jazyk velmi podepisuje, nestačí síle a plynulosti anglicky zpívaných písní. Navíc je to tuctový ploužák, takový ten typ, který autor složí s kapkou nostalgie a alkoholu za pár minut.
Skutečný tah alba tvoří anglicky zpívané písničky. Touch The Sun je hit od začátku do konce, základní stavební kámen kariéry Debbi. Zdatně mu sekundují trochu ztřeštěná How Can I, keltsky laděná Game Of The Heart (pt..2) či příjemně cajdavá Tell Me, z níž Debbi vychází trochu jako obdoba Norah Jones.
Na desce by se dala najít ještě řada přirovnání ke světovým hvězdám ženského popového nebe. Debbi je ale součástí globální euro-americké pop music, pročež není třeba vyjmenovávat vlivy, pro jejichž definici by bylo nutné vyjmenovávat vlivy další.
Debut Touch The Sun se v zásadě povedl. Náleží mu solidních sedmdesát procent a naděje, že Debbi všestranně poroste. Zvláště, až si písničky začne psát sama.

Debbi: Touch The Sun
Sony Music, 35:45

Hodnocení: 70%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 28. dubna 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)