Hity z kříže uprostřed haly

Když skupina Kabát ohlásila písničku Šaman a zpěvák Josef Vojtek prohodil, že je to jeho nejoblíbenější kus, za chvíli ji s ním zpívala celá hala a „ve vzduchu“ bylo cítit, že přítomní chlapi a kluci by jednou tím šamanem chtěli být.
Když spolu s kapelou zpívali Porcelánový prasata, bylo jejich odhodlání nahrazeno porcí nadhledu, který ne každá žena v hale přijala s chutí. Jakmile ale došlo na přídavkovou Žízeň, bylo zřejmé, že rituál s ní spojený nikdo neopustil a neopustí.
Kabát je dobrá lidová zábava, která z písniček vytváří příběh. Už dávno vtáhl tradiční českou tancovačku do hal a její chytrou verzí sytí dav, jenž takovou menu miluje.
V úterý večer dorazil Kabát v rámci turné k loňskému albu Banditi di Praga na zimní stadión do Ústí nad Labem a načal tam jeho druhou polovinu.
Pódium ve tvaru kříže vystupujícího z kruhu umístil doprostřed haly, diváky k němu přivábil ze všech stran a šel do akce bez promítacích pláten, led obrazovek a monstrózních světelných efektů. Jeho vystoupení je propracované tak dokonale, až překvapuje střídmostí.
Pódium je obrovské. Kapela se na něm někdy trochu ztrácela, leč současně byla pořád všude, protože je to třeba. Každý muzikant intenzivně burcoval publikum a Josef Vojtek na scéně naběhal tolik kilometrů, že to dalo na poctivou tréninkovou dávku bundesligového fotbalisty.
K písňovým jistotám z let minulých (Bára, Na sever, Starej bar, Wonder, Buldozerem, Kdoví jestli a jiné) přibyly skladby z nového alba (Lady Gag a rin, Ebenovy hole, Kávu si osladil, Kdeco nám zachutná, Banditi di Praga). Vypadaly vedle sebe elegantně, neboť mají hitový potenciál a koncertně byly v porovnání s albovými verzemi předvedeny věrně.
Kapela hrála přesvědčivě a sebejistě, Vojtek zpíval s jistotou i těžké pasáže (třeba v Burlacích) a na závěr koncertu si vystřelil z baskytaristy Milana Špalka za to, že se občerstvoval vodou. „Pije vodu, protože tu má rodiče,“ smál se.
Kousek přes půldruhé hodiny trvající set v takové atmosféře uběhl jako voda. Tak plynule se to obvykle děje při vystoupeních, která sázejí jeden hit za druhým. A Kabát to tak dělá.

Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 7. dubna 2011)Komentáře [ 5 ]

 • Kočičák Jarda napsal:

  No já tam byl a šel jsem po hoďce domu,ty sračky se nedaj poslouchat,tim fakt můžou oblbovat jen děti

 • MICHAL napsal:

  kdo tě nutil na ten koncert jít nikdo tak drž radši hubu a kabát fakt není kapela pro děti a zřejmě ani idioty jaky ty

 • merlinak666 napsal:

  Jen mě mrzí,ty dlouhý fronty na pivo.Škoda,že nezahráli moderní děvče.Jinak koncert byl skvělej.

 • Melchior napsal:

  jenze oni moderni devce zahrali…

 • slava napsal:

  Ten Kočičák je dobrej magor, asi má radši Evu a Vaška

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)