Na akci s Gottem, Formanem a jinými podivíny

Křty nových uměleckých děl bývají nejčastěji tristní, někdy důstojné, v mnoha případech též podivné. Ten druhu posledně jmenovaného se uskutečnil minulou středu (27. dubna) v pražském hotelu Amarilis. Jak už z jeho jména a umístění v centru města vyplývá, sešly se v něm ve čtyři odpoledne figury velké a k nim náležící figury fádní i směšné. Rozeberte si sami, která kam patří.
Křtila se audiokniha Skladatelka voňavého prádla. Napsala ji Martina Formanová, manželka slavného českého režiséra Formana, a načetla Tatiana Vilhelmová, která je teď slavná hlavně proto, že klofla Vojtu Dyka. Jako kmotři byli pozvání režisér Forman, který v Čechách se svou manželkou byl, a zpěvák Karel Gott. Od Formanové to byl mistrovský tah, protože s oběma těmito českými hvězdami světového jména měla poměr. Z toho formanovského jsou dva synové.
Již patnáct minut před akcí číhali před hotelem čeští paparazzi. Jsou to kluci a holky s foťáky, kteří pořizují snímky pro české bulvární listy a magazíny a jejich činnost spočívá v tom, že jsou všude, většinou dost prudí a na české celebrity zpravidla drze povykují: „Karle, podívej se na mě! Tady. Doleva.“ A Karel se podívá.
Mátlo je drahé černé auto s kouřovými skly, které postávalo kousek od vchodu do hotelu. Za chvíli ale přijel Miloš Forman, a tak se na něho vrhli a fotili jako o život. Pozoruhodné je, že čeští paparazzi jsou schopni fotit z jednoho místa jeden záběr třeba pět minut, a tak potom mají ve svých digitálních zrcadlovkách pět set snímků, jeden jako druhý. To by v tom byl čert, aby se alespoň jeden nepovedl.
Samotný křest se konal v podzemním salónku hotelu Amarilis, kde bylo vedro k zalknutí. Zřejmě nefungovala klimatizace, možná tam žádná nebyla. A tak se v sále potili Jiří Lábus, Janis Sidovský s Pavlem Vítkem, Tatiana Vilhelmová, Martina Formanová a dokonce i herec Mádl, který proslul svým přičinlivým výstupem v předvolebním klipu „Přemluv bábu“. Bohužel se za to nepřišel omluvit, ale spíše nenápadně vyhlížel režiséra Formana, jestli si ho všimne a napadne ho dát mu nějakou snowborďáckou roli.
Pak se pojednou setmělo a do beztak nedýchatelné atmosféry vstoupil nechvalně proslulý ódéesák Jančík, symbol politické nedůvěryhodnosti. Na své cestě k nedůvěryhodnosti to dokonce dotáhl tak daleko, že se od něho distancovala i jeho rodná ODS, což od strany, která porodila Kykynu, Langera nebo Vondru a má tedy opravdu mimořádně špatnou bilanci, je věc naprosto nevídaná.
Jančíka evidentně nikdo nečekal, a tak zatímco se neznámé české pseudocelebrity tulily k režiséru Formanovi, tykaly mu a stály vedle něho vždy ve chvíli, kdy paparazzi fotili jako o život (tak se dělá kariéra), nechvalně proslulý Jančík postával stranou a kolem něho nikdo nebyl, kromě jeho ženského doprovodu.
S pár přáteli jsme tipovali, kdo ho pozval, když to pořadatelé nebyli. Nakonec se pravda ukázala v celé své hrůze, protože když dorazil (jako poslední z pozvaných celebrit) Karel Gott, Jančík se k němu se všemi svými kilogramy vrhnul, začal mu drtit ruku a Mistr, ku překvapení všech, s úsměvem pokyvoval. Byl to nejsmutnější moment celého křtu, protože Mistr měl do té chvíle poměrně slušné renomé.
Pak už se mohlo začít křtít. Zástupkyně Supraphonu, který křest pořádal, prohodila pár slov o vzniku audioknihy, Vilhelmová a Formanová promluvily a album polily šampusem, pak si stouply před fotoaparáty a čeští paparazzi fotili zase jako o život.
Potom přítomní novináři vytvořili frontu u Miloše Formana. Ne snad proto, aby mu položili nějakou otázku, ale aby se připomněli. Možná chtěli také nějakou roli, protože to vypadalo takhle:
„Ahoj, Miloši, pamatuješ? Říkali jste mi Starý kokta, dělali jsme rozhovor v roce 1891. Pamatuješ?“ tvrdil starší novinář.
„Hmm, no… vůbec ses nezměnil,“ odpověděl Forman.
„Ty taky ne, Miloši,“ na to novinář.
„Trochu chraptíš,“ řekl Forman.
„No, mám aluminiový krk a v něm ohryzek z tenisového míčku. Měl jsem trochu zdravotní problémy.“
Pak se na řadu dostala novinářka Dita a režisérovi řekla: „Miloši, pamatuješ? Před deseti lety u vás v Americe. Dělala jsem s tebou rozhovor na dvě otázky.“
„No, hmmm…“
„Nikdy na to nezapomenu, byl to nejvzácnější moment mé kariéry,“ vyjekla ještě novinářka Dita a už ji zezadu odsunul novinář Dušan z předního bulváru a připomněl se režisérovi také: „Dvacetkrát jsem o vás lhal, pamatujete?“.
Forman nakonec ujel českým novinářům výtahem. Jeho žena odpovídala trpělivě na otázky, jestli byl lepší milenec Gott nebo Forman, Gott kličkoval davem, Jančík měl kolem sebe prázdno až do svého odsunu, Mádl se postavil, aby byl lépe vidět, Vilhelmová se usmívala, protože jí to teď opravdu moc sluší, a Lábus byl nenápadný a milý, byť toho jediného (spolu s Kaiserem, který nedorazil) Formanová na svůj křest pozvala.
Tak to chodí na křtech plných celebrit.Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)