Neodolatelné popěvky The Vaccines

Na prahu letoška se v anketě BBC Sound of 2011, jež určuje naděje nadcházejícího roku, umístili londýnští The Vaccines na třetím místě.
Jejich březnové debutové album What Did You Expect From The Vaccines? tedy patřilo k těm vyhlíženým. Jistě i proto, že ještě loni označil Zane Lowe, dýdžej BBC Radio 1, jejich demosnímek If You Wanna jako „nejhorší na světě“.
Aktuálně je nicméně opak bližší skutečnosti. The Vaccines vydali jedenáct písniček, z nichž čtyři zveřejnili během pouhého roku své existence (!) a sedm vykutali v podobné atmosféře.
Inspirují se hudbou padesátých až osmdesátých let, to podle toho, jestli písničky právě opatřují postupy povědomými z punku, hardcoru nebo prostého rock’n’rollu. Nemají přitom problém vystavět neodolatelný popový popěvek, který více než třeskutostí aranží opatřují emocemi, přímočarostí a malou délkou.
Některé skladby připomínají jakési dětské popěvky, ty dobře známé ze školek. The Vaccines v nich jen neimprovizují v melodických linkách ani textech, naopak je vtahují do ceněného pásma regulérních skladeb.
Ani jedna z jedenácti nabídnutých skladeb z debutu nevyhlíží jako vycpávka. Londýnské kvarteto má mladistvé kouzlo The Drums, rozhodnost The Strokes a melodickou myšlenku britpopu. Pohromadě je to skvělá výbava pro ještě lepší příští…

The Vaccines: What Did You Expect From The Vaccines?
Sony Music, 33:17

Hodnocení: 90%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 2. dubna 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)