Ozzyho hrátky s peklem

Jmenuji se Ozzy (I Am Ozzy) je český distribuční název knihy, která před pár dny vyšla v ohleduplném překladu Ladislava Šenkyříka a jež by měla být v knihovně každého provozovatele i pozorovatele tzv. rockového způsobu života.
Britský zpěvák Ozzy Osbourne, autor a hlavní hrdina autobiografického příběhu, nemusel při jejím sepisování házet ostych stranou. Jak hned v úvodu prozradil, nikdy žádný neměl.
Šlo jen o to vzpomenout si na desítky historek, vydláždit jimi na dřeň prožitý rock’n’rollový příběh plný drog a chlastu, občas zalitovat kvůli těm, kterým na své poněkud prostoduché cestě idiotskými nápady ublížil, a pěkně to všechno spojit v čtivý útvar, ve kterém se spisovný jazyk plaše schovává za výrazy ryze hovorové. Jiné by nicméně takový příběh neakceptoval.
Nad životem Ozzyho Osbourna, spoluzakladatele skupiny Black Sabbath a později úspěšného sólisty, visí jeden zásadní otazník. Před ním je dotaz, jak bylo možné veškeré to sebezničující peklo možné přežít. Upřímně řečeno to na několika místech v knize vypadá tak, že Ozzy dokonale popisuje vlastní skon, srdceryvný odchod z tohoto světa. Po všechna ta léta totiž díky nadměrnému užívání návykových látek páchal dlouhodobou sebevraždu. Byl zázrak, že ji nedokonal.
Ozzy ale také osvětluje, jak to tenkrát bylo s netopýrem, kterému při koncertě ukousl hlavičku, jak čelil nenávisti svého druhého tchána, jak se rozešel se svou první ženou, jak obě své manželky bil, jak střílel do slepic, které choval, a jak mu doktoři omylem řekli, že je HIV pozitivní a on se z toho málem opravdu zbláznil.
V knize Jmenuji se Ozzy je mnoho neuvěřitelných příběhu. Ozzy je vypráví s nadhledem i strachem, to podle jejich dopadu na jeho zmožená bedra. Sepsal vzpomínky, které patří a vždycky budou patřit k těm nejzákladnějším, jaké každá správná rock’n’rollová knihovna musí vlastnit.

Ozzy Osbourne: Jmenuji se Ozzy
Nakladatelství Lidové noviny, 375 stran, 389 Kč

Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 31. března 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)