Ambiciózní start Olgy Lounové

První album zpěvačky Olgy Lounové mělo vyjít už loni. Kdyby se tak stalo, Láska v housce, duet s Xindlem X, by možná útočila na české hitparády dvojitou razancí, tedy z alb Xindla X i Lounové.
Takhle je její umístění na kolekci Rotující nebe, Lounové debutu, poněkud zbytečné a zpožděné. Berme to ale třeba tak, že si skladbu, která ji proslavila, zapsala na svou nahrávku pro dokumentační potěchu.
Láska v housce ani její nepříliš zajímavý remix (pohříchu nadlouho zbavený síly úvodního naj na naj…) však Rotující nebe nedefinují. Jsou to úplně jiné poprockové písničky, v nichž se Lounová představuje jako ambiciózní zpěvačka, která k dávce talentu přidává i vůli.
Její hlas nemá zrovna barvu, kterou si posluchač snadno zapamatuje a rozezná ji mezi jinými v českém éteru. Je v něm ale bonus v podobě souběhu něhy, vzteku, hysterie i pokory.
Něžná je ve slokách většiny písniček. Vzteklá třeba v písni Šunt, ve které si vyřizuje účty s Ewou Farnou a mužské ucho se nestačí divit. Hysterie je ke slyšení například v kousku Padám a pokora v závěrečné důstojně laděné modlitbě Rotující nebe.
Lounová nepoužívá slova jen jako doprovod hudby. Její texty mají povětšinou obsah, sdělení či vtip, a jestliže někdy některé pasáže váznou kvůli lacinému rýmu, napravují to místa povedená, textově šikovně vystavěná.
Paradoxem nahrávky je, že v písničce Inovace zpěvačka obviňuje hudební průmysl z povrchnosti. Ta skladba je přitom nejlepší na desce, jelikož je moderní, dravá a Lounové vysloveně sedí (nadmíru pak její anglická verze Get Out, jež je na kolekci jako bonus).
Rotující nebe povšechně není vyrovnané dílko. Lepší skladby (K výškám, Inovace, Get Out, Osoba blízká, Láska v housce) střídají průměrné (Nit beznaděje, Žijem, Volám tě, Gynekolog amatér), lepší chvíle střídají okamžiky poněkud vlekoucí se.
Přesto vznikla kolekce, která hlasovým rozsahem zajímavé a výrazem snaživé zpěvačce dává právo o bytí v české pop music nadále usilovat. Zvláště hodlá-li je zavlažit pramínkem inovace, jak napovídá ve stejnojmenné písničce.

Olga Lounová: Rotující nebe
Universal Music, 50:21

Hodnocení: 55%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 9. května 2011)Komentáře [ 1 ]

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)