Dostatek vzrušení s Lady Gaga

Lady Gaga nahrála své druhé regulérní album a učinila tak s mnoha chytrými i prázdnými proklamacemi k tomu. Nyní, když je kolekce k dispozici, je jisté, že se hudební svět nezboří. Současně ale studem necukne, neboť Born This Way je solidní nahrávka. V ranku moderního popu dokonce nadprůměrná.
Lady Gaga na ní spojila několik hudebních prvků. Opřela se o taneční beat a rytmus, přidala dávku popové melodičnosti i podbízivosti a okořenila to rockovou dynamikou i drzostí, která je patrná třeba na opravdu nevkusném „metalovém“ obalu kolekce.
Každá ze čtrnácti písniček je schopna obstát jako singl, neboť splňuje požadavky pro globální mediální přijatelnost. Každá je i samostatným příběhem, a tak se v Marry The Night dozvídáme, jaké je odolat pokušení být hvězdou v Hollywoodu, v technohouseové Americano nebo v Born This Way o homosexuálních vztazích v imigraci i Americe, v You And I zase něco o běžnějším vztahu a ještě se v ní vedle sebe culí Lady Gaga a kytarista britských Queen Brian May.
Kolekce má spád a vychází z kvalitní hudební historie. Chvílemi to skoro vypadá, jako by tvorbu Davida Bowieho či Madonny přetavovala do současnosti. Hudebně je dost pestrá na to, aby v ní bylo stále co objevovat. Elektronické beaty a syntetické zvuky doprovázejí živé nástroje, což odpovídá současnému zvuku špičkového popu. Lady Gaga zkrátka to vytěžené z minulosti využívá v současnosti.
Prostřednictvím Born This Way přidala nové písně ke starším a šine si to dál v obligátním tempu i stylu. O skladbách aranžérsky i co do sdělení nesporně hluboce přemýšlela a také při jejich vzniku dost kalkulovala. Vzala to ale za správný konec. Pochopila, že dnešní pop potřebuje vzrušení – a toho je na albu dostatek.

Lady Gaga: Born This Way
Universal Music, 61:08

Hodnocení: 80%Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)