Otevřený dopis Radě Českého rozhlasu

Nevážení,
byl jsem nemile zaskočen tím, kterak nespravedlivě jste reagovali na oprávněnou stížnost paní Heleny Vondráčkové, jež měla správný pocit, že její písničky státní rozhlasové stanice málo zařazují do vysílání. Odbyli jste ji konstatováním, že nemá pravdu, což je hulvátské, slaboduché, alarmující a svědčí to o nepřítomnosti kousku úcty ve vašich politováníhodných myslích, zejména v mozcích.
Trápí mě to tím spíš, že mám se státními rozhlasovými stanicemi stejný problém. Hněte mě totiž, že do vysílání systematicky a schválně nezařazují ani jiné národní hudební bohatství – mou písničku Hydraulický lis z roku 1986.
Rádio poslouchám sporadicky, ale nikdy, a už vůbec ne v neděli 22. května (kdy jsem jeho poslechem schválně promrhal celý den), se písnička Hydraulický lis ani jednou nehrála. Přitom je to hit, který byl oceňován už od chvíle vzniku.
Složili jsme ji spolu s nedoceněným talentovaným kytaristou Jiřím Krtičkou pro naši skupinu Uzavřený průchod z Broumova (to je název města, ne značka travní sekačky, jak si jistě při své kulturní slepotě myslíte). Už při první zkoušce nám bylo nad slunce jasné, že právě vzniká národní klenot. Písnička má silnou melodii, úžasný refrén a jednoduchý text s nadčasovou pointou, ve kterém se zpívá: „Co to táta koupil domů, co to leží na dvoře, přiblížím se tiše k tomu, co je to?“ Poté následuje hymnický refrén s obsahovým rozuzlením „Je to hy hy hy hy hydraulický lis“, který se do omrzení opakuje.
Když jsme nový hit prezentovali na koncertech (někdy jsme ho pro velký zájem hráli i pětkrát za sebou, zvláště když jsme v repertoáru neměli dostatek jiných skladeb), lidé za námi posléze chodili do šatny a se slzami v očích tvrdili, že by se tato vznešená skladba měla dědit – cituji – „jako národní kulturní dědictví“. Naše skupina byla pro. Bohužel ale tehdy fungovala pouze na okrese Náchod, a ač skladba nahraná na kazetách značky BASF několikrát překročila i hranice okresu, světovým hitem se ještě nestala. To se ale mělo změnit…
Když Uzavřený průchod zanikl, ukradl jsem píseň bez vědomí kytaristy Krtičky pro svou další skupinu Mauzoleum. Jelikož byl její součástí pěvecký sbor, dostala v provedení mnohem výraznější tahy a takříkajíc koule. Aby vynikla dokonalá melodie, při zpěvu jsem se ani jednou nenadechl, abych diváky nerušil.
Hydraulický lis pak konečně zabral i v zahraničí. Když jsme jej se skupinou Mauzoleum hráli v roce 1991 na italském turné, tamní publikum doslova šílelo. Nebyla jistě náhoda, že při jednom vystoupení vnikli pod vlivem skladby na pódium dva mladíci a pokusili se během koncertu znásilnit naše sboristky i sboristy. Zabránili jsme jim v tom vlastními pažemi s přesvědčením, že při prezentaci národního bohatství nikdo nikoho znásilňovat nebude.
Písničku Hydraulický lis (kterou jsme v době sametové revoluce vtipně překřtili na Hydraulický lid, čímž jsme dali najevo odpor vůči komunistům) jsme ve studiu Zdeňka Šikýře v Hostivaři pro potřebu rozhlasových stanic nahrávali 24. listopadu 1991. Jak charakteristické. Ten den zemřel Freddie Mercury. Když mě tato zpráva zastihla při zpívání skladby, pochopil jsem symboliku okamžiku a s radostí převzal pro Freddiem pěveckou štafetu.
Vaše stanice ale tuto skladbu nehrají, stejně jako další písničky skupiny Mauzoleum, například Gabčíkovo-Nagymáros, Namazali krávu, Holárijó nebo hravou Jakou barvu má máma. Jediné, co vaší vinu mírní, je skutečnost, že písničku Hydraulický lis nehraje vůbec nikdo.
Tento dopis nicméně berte jako protest. Zároveň vám ho posílám nezalepený a neofrankovaný, proto jej chápejte jako otevřený.
V dokonalé neúctě
Jaroslav Špulák, spoluautor národního bohatstvíKomentáře [ 5 ]

 • kamil napsal:

  skvělý Jardo…

 • Jan Kolias napsal:

  Děkuji Ti, autore! :-D Opravdu pobavilo… :)))))) LOL…

 • Kuba napsal:

  To je vostrý :-D další, kdo je postižen pocitem vlastní důležitostí, stejně jako Helenka :-D … Ale pokud to tak není, krásnej vtip.

 • michalfrode napsal:

  jardo,je to tak,s nasim hitem gumaky jsme na tom stejne

 • Čau Jardo.Ty vole to sou ,,kauzy´´.Já musim makat,a eště abych se zajímal koho kde hrajou.No a když už sem u kapely Hubert Macháně,tak to sem v rádiu neslyšel za 20 let zpátky. ani jeden song!…Ahoj Mirek Hubert Macháček

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)