Sade tiše hromadila živelnost

Helen Folasade Adu, tedy britsko-nigerijská zpěvačka Sade, nepatří k dámám, které oblažují svět četností koncertů. Probíhající Sade Live – World Tour je proto vzácnou příležitostí prožít s dvaapadesátiletou hvězdou a jejími písněmi dvě skvělé hodiny a být si jist, že se to jen tak brzy nebude opakovat.
Po předskakujících klubových Jamajčanech The Jolly Boys, kteří se bezelstně radovali i z přehrávání písniček jiných interpretů a víc než cokoli jiného nabízeli nadšení, zahájila Sade titulní skladbou z loňského alba Soldier Of Love. Od počátku bylo jasné, že charakterem jejího vstoupení budou dokonalý zpěv, dechberoucí instrumentace, znamenitá prezentace i zvuk a navrch chytrá vizuální a světelná složka.
Na první pohled bylo pódium skromně vybaveno. Muzikanti na něm stáli s nástroji, zpěvačka zpívala velmi emotivně a v pozadí se promítaly obrázky z videoklipů nebo pro dokreslení. Někdy na něm byla skoro tma, to když si to atmosféra skladeb vyžadovala.
Jakmile ale projekce nabrala na naléhavosti, zpěvačka i muzikanti ze scény zmizeli i s nástroji. Působilo to dynamicky, jako jeden ze střípků mozaiky k tomu, jak nabudit atmosféru dvaadvaceti skladeb převážně ve středním či pomalém tempu.
Druhým krokem byly skvostné výkony instrumentalistů, jež stály na úrovní výkonu Sade. Jako by se chvílemi přetahovaly o pozornost, aby se posléze uklidnily a nechaly na povrch proniknout jen mírumilovný souzvuk soulu, jazzu, r’n’b a popu, které skladby tvoří.
Jejich poselstvím je láska ve všech proměnách. Přestože i bolí, nikdy ale v pojetí Sade zlověstná. Zpěvačka si ji jako téma hýčká a opakuje slovo „love“ jako mantru. Your Love Is King, Kiss Of Love, Love Is Found, All About Of Love, No Ordinary Love, ale i Skin, Smooth Operator nebo Jezabel, to všechno v Praze zaznělo.
Při koncertu se sedělo, přesto z pódia přicházely písničky, které sváděly k tanci. Sade a muzikanti jim totiž daly tolik prožitku, že se v souzvuku proměnily v nahromaděnou živelnost. Byl to znamenitý koncert a velký hudební zážitek.

Hodnocení: 90%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 16. května 2011)Komentáře [ 1 ]

  • nada novakova napsal:

    Tenhle koncert byl jeden z nejlepsich v mem zivote, Sade je i ve svych letech nadherna sexy zena s bozskym hlasem a jeji doprovod naprosto dokonaly, me hodnoceni 100%

Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)