Všechny barvy Paula Simona

Pět let po vydání kolekce Surprise se amerických zpěvák a skladatel Paul Simon hlásí se svým dvanáctým sólovým albem. Jmenuje se So Beautiful Or So What a aspiruje na jeho nejpovedenější počin posledních let.
Deset písniček na něm je poklidných, přitom vnitřně živoucích a žhavých. Je v nich moudrost, láska i hudební inteligence, přičemž vše zastřešuje ironie, s níž hledí na současný svět.
Simonovi bude v říjnu sedmdesát. Mohl by v klidu odpočívat a těžit ze své slávy. On ale pořád číhá na každého nového posluchače a těší své fanoušky. Činí tak obvyklým mísením folku s blues, country, gospelem i rockem. V tom byl vždy silný, přičemž na novince přidal ještě dávku word music z horké africké půdy.
Afrika mu byla velkou inspirací. V roce 2009 byl s manželkou v Keni a fascinoval ho tvar tamních domorodých písní. O své desce mluví jako o ovlivněné během antilop či pohodou pakoní. Do jejich pohybu vsadil hru kytary a rytmus bicích. Při poslechu některých písniček (The Afterlife, Love Is Eternal Sacred Light) je zřejmé, že vliv africké hudby se objevuje i v přednesu.
Používá hudební barvy a polohy, které jsou z jeho kariéry dobře známé. Vybírá a skládá je svobodně vedle sebe a dosahuje tak lehkosti hudbě i textu. Zpívá o vážných věcech, o lásce i stárnutí, pokaždé s pokorou a až básnickým kladením slov do textu.
Své poslední skvělé album nahrál Simon v roce 1990 v podobě The Rhythm Of The Saints. Toto je hned za ním, ač vyšlo po jednadvaceti letech a je v něm hlavně spousta klidu a vyrovnanosti.

Paul Simon: So Beautiful Or So What
Universal Music, 38:15

Hodnocení: 85%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 29. dubna 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)