Britští Yes se s novým zpěvákem neztratili

Obdivuhodných 239 let mají dohromady nynější členové britské skupiny Yes. Není to žádné kulaté číslo, a tak si nedávno jako tichou pozornost nadělili již jednadvacáté album v diskografii. Jmenuje se Fly From Here a je pro kariéru skupiny vlastně dost zásadní. Nezpívá na něm totiž dosavadní „poznávací hlas“, fenomenální Jon Anderson.
Ten byl v sestavě od jejího založení v roce 1968. V letech 1980 až 1981 jej u mikrofonu střídal Trevor Horn, pak se ale Anderson vrátil a setrval až do roku 2004.
Po jeho druhém odchodu to následující čtyři roky vypadalo, že je s Yes amen. Před třemi lety se ale tato artrocková legenda opět zformovala a k mikrofonu přizvala kanadského zpěváka Benoita Davida, známého z kapely Mystery a party Close To The Edge, kanadského revivalu Yes.
Fly From Here je nové kapelní album po deseti letech, a tak není divu, že se mu mezi fanoušky věnuje velká pozornost. Nejde přitom zdaleka jen o srovnání Davida s Andersonem, byť změna na postu zpěváka je vždy v životě hudebního tělesa radikální řez.
Muzika na novém počinu je barevná, přírodní a uvolněná. David je ve svém projevu o kus přirozenější než jeho předchůdce. Zpívá lehce, nešplhá frajersky do závratných výšek, a když už do nich vystoupá, pak bez křeče a napětí. Jeho projev přinesl do pregresrockového zvuku cosi zvláčňujícího.
Někomu to může připadat jako stárnutí, vždyť v jedenácti skladbách na desce není jediný instrumentální uragán ani aranžérský tajfun. Spíše je to ale hra zkušeností.
Služebně starší členové Yes vědí, že jejich styl je v současné době v podstatě neaktuální. Čiré muzikantství brázdící ve zvukové moderně patří do šedesátých až osmdesátých let minulého století. Fly From Here pojali spíše jako vzpomínku na zlaté časy a připomněli, že jim chuť tvořit a nahrávat nezmizela.
V jejich diskografii jsou mnohem atraktivnější desky. Na téhle je ale ambiciózní titulní skladba rozdělená do několika dílů a série dalších, které jsou hudebně dokonalé a pěvecky mistrovsky ošetřené. Není to málo.

Yes: Fly From Here
Frontiers Records, 47:28

Hodnocení: 75%

(Tato recenze vyšla v deníku Právo 20. července 2011)Přidat komentář

(Povinné)
(Povinné)
(Povinné)